Altına Fed desteği

0
2790

Altın, faiz artırımlarının 2016 yılına sarkabileceği beklentilerinin arttığı bir ortamda, yatırımcıların dikkatlerini faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler alabilmek için gelecek hafta yapılacak olan Fed toplantısına çevirmeleri ile birlikte, yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,179.35 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:04'te 1,178.60 dolara geldi. Fiyatlar Salı günü yüzde 0.5 yükselerek üç günlük düşüşü durdurmuştu.

Altın, bu yıl fazla bir değişiklik göstermezken, yatırımcıların Fed'in 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımının zamanlaması için işaretler beklemeleri ile birlikte, aylık bazda Ocak'tan bu yana en büyük çıkışını gerçekleştirmeye yöneldi. Fed'in gelecek hafta faiz artırımına gitmesi beklenmezken, Fed fon (Fed'in gösterge faizi) vadelileri, Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimalini yüzde 32 olarak işaret ediyor. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

IG Asşa Pte stratejisti Bernard Aw, oy kullanma hakkı olmayanlar dahil Fed yetkililerini işaret ederek, "Şimdilerde iki kamp var," dedi ve "Aynı hatta tutunacaklar, ancak ne yazık ki bu belirsizlikten dolayı piyasada daha fazla volatilite anlamına geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

ETF Varlıkları

Yatırımcılar, altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını artırıyorlar. Varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü itibariyle 7.5 ton artarak, 1,544.9 ton ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Varlıklar Ağustos ayında altı yılın en düşük seviyesine inmişti.

Fed yetkilileri gösterge faizi geçen ay, özellikle Çin'de yavaşlayan büyüme ile birlikte ekonomik görünüme ilişkin endişeleri işaret ederek değiştirmedi. Fed Başkanı Janet Yellen, Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve diğerleri, son toplantıdan bu yana, faizin halen bu yıl artırılmasını beklediklerini söylüyorlar. Ancak guvernörlerden Lael Brainard ve Daniel Tarullo sabırlı olunması gerektiğini söyleyerek bu görüşlere muhalefet ediyor.

Aw, Fed'in faiz artırmaması durumunda doların zayıflayabileceğini ve bunun da altın için olumlu olduğunu sözlerine ekledi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yaklaşık dört ayın en düşük seviyesini gördü.

Altın Salı günü, Rusya Merkez Bankası'nın altın rezervlerinde son bir yılın en hızlı artışını gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından değer kazandı. Dünyanın altıncı en büyük altın rezervine sahip olan ve 2005'ten bu yana rezervini üçe katlayan Rusya, geçen ay rezevini 34 ton artırdı.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.3 artarak 240.90 yuana (ons başına 1,180.55 dolar) çıktı. Spot gümüş yüzde 0.4 düşüşle ons başına 15.8542 dolara inerken, platin ve palladyum fazla değişmedi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.