Altına “güvenli liman” desteği

0
2862

Altın, Avrupa ekonomisinin şoklara karşı kırılganlığının sürdüğüne ilişkin endişeler ve Orta Doğu'da yükselen gerilimin güvenli liman alımlarını desteklemesi sonrası dört ayın en yüksek seviyesi yakınında tutunuyor ve Mart ayından bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemine yönlendi. Palladyum 13 yılın zirvesi yakınında işlem görüyor ve üst üste altıncı haftayı da kazançla geçmeye yöneldi.

Spot altın yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,338.99 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:42'de 1,337.91 dolara geldi. Metal dün 1,345.17 dolar ile 19 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü ve altıncı haftayı da kazançla geçmeye hazırlanıyor.

Altın bu hafta, kısmen son Fed toplantısının tutanaklarının bazı yetkililerin yatırımcıların ekonomik görünüm konusunda gevşediği endişesi taşıdığını göstermesinin de etkisi ile yüzde 1.3 yükseldi. Portekiz'de Banco Espirito Santo SA'nın ana şirketinin tahvil ödemelerini gerçekleştirememesi, Euro Bölgesi'nin ülke borç krizinden çıkmakta zorlandığı yolundaki endişeleri artırdı. İsrailli liderler, Gazze'yi işgale hazırlandıklarını işaret ettiler.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, "Altın, finans piyasalarına ilişkin endişelerin yeniden ortaya çıkmasının güvenli liman alımlarını çekmesinin desteği ile yükseldi," dedi ve "Konunun bir de jeopolitik boyutu var" şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, ABD'de faizlerin düşük kalacağı beklentileri ve tüm dünyada jeopolitik gerilimlerin artması ile birlikte altın destekli exchange traded fonlarından (ETF) çıkışların yavaşladığı bir ortamda, yüzde 11 değer kazandı. İsrailli liderler, Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nden gelen Filistin füzelerini durdurmak istiyor.

Altındaki son yükseliş, 14 günlük RSI göstergesinin, son bir haftada ilk kez 70 seviyesinin üzerine çıkmasını sağladı. Bu durum, grafiklerle çalışan bazı yatırıcılar için fiyatların yön değiştirebileceği anlamına geliyor. RSI bugün 72.4 seviyesindeydi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.