‘Altın’a Yunanistan desteği…

0
2516

Altın, yatırımcıların ağırlıklarını Yunanistan'ın fonlanmasına ilişkin anlaşmaya ve ABD'de, ekonomik büyüme işaretleri ile birlikte, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilere yöneltmeleri ile birlikte, hafifçe yükselerek, son 17 ayın en uzun haftalık düşüş hareketini biraz hafifletti.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,209.84 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:10'da, 1,206.49 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.9 geriledi ve metal, dördüncü haftayı da kayıpla kapatırsa, Eylül 2013'ten bu yana en uzun süreli haftalık kayıp serisini gerçekleştirmiş olacak.

ABD'de bu hafta açıklanan Ocak ayı Fed toplantı tutanakları, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini daha uzun bir süre düşük tutmayı tartıştıklarını gösterdi. Ayrıca dün ABD'de açıklanan veriler, ABD'de hanehalkının Şubat ayında ekonomiye olan güveninin dört yılın en yüksek seviyesine çıktığını ve daha az Amerikalının geçen hafta işsizlik maaşından yararlanmak için başvuruda bulunduğunu gösterdi. Avrupa maliye bakanları Cuma günü Brüksel'de bir araya gelerek Yunanistan'ın kurtarma paketini görüşecek.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Muhtemelen tüm dünyada piyasaları biraz tereddütlü tutmaya ve güvenli liman aratmaya yetecek denli belirsizlik var," dedi ve "ABD istihdam verileri oldukça güçlüydü ve bu durum, ABD'de faizlerin bu yıl artıracağı beklentisini yeniden güçlendirdi" şeklinde görüş bildirdi.

Bu hafta açıklanan Fed'in 27-28 Ocak toplantısının tutanaklarına göre, birçok Fed yetkilisi, güçlü dolardan Yunanistan'daki kargaşaya, bir dizi riski, 2006'dan bu yana ilk kez yapılacak faiz artrımı için durumu hafifletici faktörler olarak gösterdi. Fed'in bu temkinli tonu, bir hafta önce açıklanan ve son 17 yılın en güçlü üç aylık istihdam artışını göstermesi ile birlikte, tahmin edilenden güçlü çıkan Ocak ayı istihdahm verileri ile çelişkili bir durum yarattı.

Yunanistan Görüşmeleri

Görüşmelerin gizli olmasından dolayı ismini vermek istemeyen bir hükümeet yetkilisi, Almanya'nın, dün Yunanistan'ın Euro Bölgesi hükümetlerine sunduğu teklifi müzakereler için baz oalrak gördüğünü ve yeni bir taslak sunmaya gerek olmadığını söyledi. Yunanistan ve Euro Bölgesi kreditörleri, Şubat ayının sonunda süresi dolacak olan 240 milyar euro (273 milyar dolar) tutaarındaki yardım paketinin uzatılmasını sağlayacak bir formül için görüşmeler yürütüyor.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan ons başına 1,207.50 dolardan bugün 1,206.80 dolara geldi.

Spot gümüş yüzde 0.5 yükselerek ons başına 16.4625 dolara çıktı ve bu haftaki kaybını yüzde 5.2'ye daralttı. Spot platin yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,169.50 dolara gerilerken, palladyum yüzde 0.2 değer kaybederek ons başına 785.35 dolara geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.