‘Altın’da beklenen düşüş hareketi

0
2737

Altın, ABD'de borçlanma maliyetlerinin artırılacağı beklentilerinin güçlendiği bir ortamda doların yükselmesinin, Çin'in politika faizini düşürmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu yükseltme taahhüdüne ağır basması sonucu, üç haftanın en yüksek seviyesinden gevşedi.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Spot altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,196.86 dolara kadar gerilemesinin ardından, Singapur saati ile 14:05'te 1,200.37 dolara geldi. Metal 21 Kasım'da 1,207.93 dolara kadar çıkarak 30 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve üst üste üçüncü haftayı da kazançla geçti. Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 değer kazanarak onr başına 1,200.50 dolara çıktı.

Altın, Fed'in faiz artırımına yaklaşması ile birlikte, Ekim sonunda biten iki aylık dönemde değer kaybetti. Fed politika yapıcıları, 19 Kasım'da açıklanan Fed'in Ekim ayı toplantı tutanaklarına göre, ülke dışındaki zayıf ekonomik büyümenin ABD'de üzerindeki etkilerinin "muhtemelen oldukça sınırlı" kalacağını kaydetti. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi 2009'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, "Temel görüşümü değiştirmeme neden olacak aslında hiçbir şey olmadı," dedi ve "ABD halen büyüyor ve halen güçlü ve yüksek bir dolar var. Bu da altının zayıf olacağı anlamına geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Faizlerde yükseliş beklentisi, altının yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlamasından dolayı, metalin cazibesini azaltıyor. Altın, Fed'in ekonomik büyümeyi desteklemek için tahvil alması ve borçlanma maliyetlerini sıfır seviyesi yakınında tutmasının etkisi ile, Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasında yüzde 70 değer kazandı.

Fed, teşvik amaçlı tahvil alımlarını sonlandırırken, Çin geçen hafta, dünyanın ikinci en büyük ekonomisine destek sağlamak için faizleri 2012'den bu yana ilk kez düşürdü. Japonya Merkez Bankası Ekim ayında parasal teşvikleri artırdı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı mario Draghi, 21 Kasım'da yaptığı açıklamada, bankanın enflasyonu hızlandırması gerektiğini ve ihtiyaç duyulduğunda varlık alımlarını artıracağını belirtti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek 1,100.05 seviyesine ulaştığı Cuma gününe göre fazla değişmeyerek 1,100.15 seviyesinde kaldı.

Spot gümüş yüzde 0.2 düşerek ons başına 16.4104 dolara indi. Platin yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,226.69 dolara inerken, palladyum yüzde 0.1 değer kazanrak ons başına 792.45 dolara çıktı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.