Altında beklentiler ne yönde?

0
2721

Para yöneticileri altında yükseliş görüleceği beklentisi ile açılan net uzun pozisyonları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 17 Eylül’de faiz oranlarını rekor düşük seviyede tutma kararı almasının ardından geçtiğimiz aydan bu yana en büyük şekilde artırdı. Ancak öte yandan karardan bir hafta sonra Fed Başkanı Janet Yellen, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini hala bu yıl artırma yolunda ilerlediklerini söyledi.

Altın ne kadar?

Beş yılın en düşük seviyesinde takılıp kalan altın vadelileri, Cuma günü Yellen’in değerlendirmeleri ve ABD’de büyümenin tahminlerden hızlı olduğunu gösteren verinin ardından iki haftanın en sert düşüşünü kaydetti. Büyüme verisi merkez bankasının 2006’dan bu yana ilk kez yapacağı parasal sıkılaştırma görünümünü destekledi. Faiz oranlarının yükselmesi, faiz getirmeyen altının görünümünü zayıflatıyor. Citigroup Inc., Fed’in Eylül kararının altındaki düşüşü ertelediğini belirtti. Şirket, güçlene doların altın varlığı tutmanın değerini aşındırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Alabama’daki BB&T Wealth Management kıdemli başkan yardımcısı Walter “Bucky” Hellwig, “Altın fiyatların yükselmesi için gerekli etmenler henüz mevcut değil. Yellen’in değerlendirmesi doların güçleneceği sinyali veriyor, bu da altın için olumlu değil” dedi.

Altın vadelileri New York Comex’te geçtiğimiz hafta yüzde 0.7 gerileyerek ons başına 1,145.60 dolara indi. 22 emtianın işlem gördüğü Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.9 yükselirken, MSCI Tüm Dünya Hisse Senedi Endeksi yüzde 2.5 geriledi. Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 1 yükseldi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre altında net uzun pozisyonlar 22 Eylül’de sona eren haftada 3 katından fazla yükselerek 21,525 kontrata ulaştı. Fiyatlarda yükseliş görüleceği iddiaları, 25 Ağustos’tan bu yana yüzde 6.1 arttı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.