‘Altın’da düşüşe devam

0
2688

Altın, Avrupalı yetkililerin Yunanistan'ın kurtarılmasına ilişkin görüşmelerde aylardır süren kilitlenmeyi çözebileceklerine ilişkin iyimserlikle, iki günlük düşüşün ardınan kayıplarını korudu. Platin altı yılın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Spot altın, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,185.98 dolardan, Singapur saati ile 11:26'da 1,186.54 dolara geldi. Metal dün yüzde 1.5 kadr düşerek, 26 Mayıs'tan bu yana en güçlü kaybını gösterdi. Altın böylelikle 12 Haziran'dan bu yana ilk iki gün üst üste düşüşünü yaptı. Şanghay'da altın fiyatları son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Altın bu yıl, Yunanistan'ın kurtarılmasına yönelik görüşmelerin uzun süredir devam ettiği bir ortamda, yatırımcıların Fed'in faiz artırımının zamanamasına ilişkin değerlednriemeler yapması ile birlikte fazla değişmedi. Euro Bölgesi liderleri Yunanistan'a kreditörlerini tatmin edecek ve beş ay süren görüşmeleri sonlandıracak bir anlaşmaya gitmesi için 48 saat süre verdi. ABD'de istihdamdaki artış, artan gelirler ve düşük borçlanma maliyetleri sonucu, ikinci el konut satışları 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Bir anlaşmaya varımasını bekliyorum," dedi ve "Piyasa katılımcılarının büyük bölümü halen Fed'in faiz artırımına gitmesini ve buna bağlı olarak, doların daha da değer kazanmasını bekliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.4 yükseldi ve üst üste üçüncü seansı da yükselişle geçmeye yöneldi. Yüksek borçlanma maliyetleri altının cazibesini azaltıyor, zira bu yatırım aracı tahviller gibi faiz ödemiyor ya da hisse senetleri gibi getiri sağlamıyor.

Yunanistan ciddileşiyor

Avrupalı liderler, Yunanistan'ın, kreditörler tarafından talep edilen koşullara yaklaşmaya başlayan bir refrom tedbirleri paketi sunmasının ardından, anlaşmaya varmak için nihayet ciddileşmeye başladığı konusunda mutabık. Liderler Çarşamba günü, haftasonunda imzalanacak hale gelebilecek bir anlaşmaya varmak için müzakereleri hızlandırma konusunda anlaştı.

Morgan Stanlet, altının üçüncü çeyrekte 1,165 dolar ve dördüncü çeyrekte 1,180 dolar seviyelerinde olacağı tahmininde bulundu. Morgan Stanlet analistleri Tom Price ve Joel Crane, ABD'de düşük enflasyon ve güçlü ekonomik aktivitenin altın için olumsuz faktörler olurken, Fed'in muhtemelen Aralık ayından önce faiz artırımına başlamayacağını kaydetti.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Pazartesi günü yüzde 1.7 kadr düştükten sonra, yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,186.60 dolara tırmandı. Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1.1 ile 20 Mayıs'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirerek 236.80 yuana (ons başına 1,186.17 dolar) kadar indikten sonra 237.20 yuana geldi.

Spot gümüş yüzde 0.5 gerileyerek ons başına 16.1348 dolara indi. Platin dün ons başına 1,058.93 dolar ile altı yılın en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.7 yükselerek 1,069.45 dolara geldi. Palladyum Pazartesi günü ons başına 691 dolar le Eylül 2013'ten bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 0.7 değer kazanarakons başına 701.10 dolara ulaştı. Metal geçen hafta, küresel arz bolluğu ortamında ayı piyasasına girdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.