Altında ibre bu sefer yukarı yönde

0
2917

Altın Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye yöneldi. Bu yükselişte Çin'deki kalıcı deflasyon riskinin daha fazla genişlemeye yer açıyor olmasının etkisi mevcut. Bununla birlikte Amerikan Merkez Bankası Fed'in bu yıl, 2006'dan bu yana faizleri ilk kez artırması bekleniyor.

Spot altının onsu yüzde 0.5 artışla 6 Temmuz tarihinden bu yana en yüksek seviye olan 1,174.81 dolara yükseldi ve Singapur'da yerel saatle 11.23'te 1,172.20 dolardan alıcı buldu.Altın fiyatları yükselişini üst üste 4. güne taşıyor. Söz konusu yükseliş serisi 21 Ağustos tarihinden bu yana en uzun yükseliş serisi.

Çin'de tüketici enflasyonu ılımlı seyre gelirken üretici fiyatları deflasyonu ise rekor uzunluktaki düşüş dönemini genişletti ki bu da Çin Merkez Bankası'na yavaşlayan ülke ekonomisini desteklemek adına para politikasını daha da gevşetmeimkanı sunuyor.

Çin'de tüketici fiyatları endeksi Eylül ayında 1 yıl önceisne göre yüzde 1.6 arttı. Ağustos ayında yüzde 2 artış gösteren tüketici fiyatlarının Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre yüzde 1.8 yükselmesi bekleniyordu. Üretici fiyatları endeksi ise aynı dönemde yıllık yüzde 5.9 düştü ve eksi bölgedeki seyrini 43. aya genişletti.

Altın fiyatları ise 5 yılın düşüğünden  gerilemesinin ardından yatırımcının ABD'de bu yıl için daha yüksek borçlanma maliyeti olasılığı beklentisini azaltması ile birlikte yükseliyor. Faiz artışı ise yatırımcısına faiz getirisi sağlamayan altının cazibesini sönükleştiriyor.

Sidney'deki Ayers Alliance Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Yükseliş beklentisinin daha da artacağı kesin. Çünkü gevşek para politikasının devam ececeğine dair iyimserlikten besleniyor. Altın üzerinden klasik söylem faiz oranlarında harekete geçilmemesinin altın için iyi olduğu yönünde." yorumunu aktardı.

ETF'deki altın varlıkları Pazartesi günü yükselişini üst üste 2. güne taşıdı. Altın varlıkları 1,529.13 tona yükselirken Temmuz ssonundan bu yana da en yüksek seviyeye yaklaştı.

Şangay Altın Borsası'nda işlem gören saf altının gramı yüzde 1.4 artışla 239.52 yuan oldu. Gümüş, platin ve paladyum da yükseldi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.