‘Altın’da ibre yukarı mı dönüyor?

0
2614

Altın, Fed'in faiz artırımlarını daha yavaş bir hızda yapacağını işaret etmesinin ardından, üç ayın en düşük seviyesinden başlattığı yükselişini daha da genişletti ve Şubat ayından bu yana ilk haftalık kazancına hazırlanıyor.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,171.18 dolardan, bugün Singapur saati ile 13:33'de 1,171 dolar seviyesine geldi. Metal bu hafta yüzde 1.1 arttı. Altın, 13 Mart'ta biten hafta itibariyle iki hafta ard arda kayıp yaşadıktan sonra, 17 Mart'ta 1,142.92 dolafa kadar düşerek, 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

Fed, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin "biraz ılımlı" hale geldiğini ve enflasyonun istenen seviyenin altında kalmaya devam ettiğini kaydetti. Fed yetkilileri, açıklama metninden, sıkılaştırma konusunda "sabırlı" olunacağı yolundaki taahhüdü çıkardı, ancak yıl sonu için faiz tahminlerini düşürdü. Fed Başkanı Janet Yellen, faizlerin yükseltilmesinin, Fed'in işgücü piyasasında daha da iyileşme görmesi ve enflasyonun orta vadede yeniden yüzde 2 hedefine doğru hareket edeceğine makul bir şekilde güvenmesi durumunda uygun olacağını söyledi.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.