Altında kararsız seyir…

0
2561

Altın, Çin devalüasyonlarının tetiklediği piyasa kargaşasının para birimlerini zayıflatması ve hatta Fed'in faiz artırımını erteleyebileceği görüşlerini güçlendirmesinin ardından, son üç ayın en büyük günlük kazancını sağladı ve 1126 Dolar seviyesini test etti. Bu seviyeden gelen kar satışları ile 1120 Doların altına sarkarak 1118 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Altın, yatırımcıların diğer varlıklar lehine altın varlıklarını azaltması ile birlikte, aylardın aşağı yönde hareket etti ve Temmuz ayında 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Ancak Çin'in üst üste yaptığı devalüasyonlar bu trendin tersine dönmesine neden olabilir.

 
Yatırımcı altın güvenli sularına dönüyor
 
 
Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bugünkü raporunda, "Yatırımcılar, olası kur savaşı endişelerinin arttığı bir ortamda yeniden altının güvenli sularına dönüyor," dedi ve "Gelişen piyasalar Çin'in yuan adımının ardından çok daha fazla baskı altında kalacak ve volatilite artıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'in devalüasyo kararı Altına talebi tetikleyebilir

Altın 2014 yılında da düşerek kayıplarını ikinci yıla taşıdı ve ABD'de ekonomik toparlanmanın hisse senetlerini desteklemesi, doları güçlendirmesi ve Fed'e faiz artırımına gitmesi için daha fazla sebep sunması ile birlikte, kayıplarını 2015 yılının ilk yarısında da sürdürdü. Çin'i bu hafta para birimini düşürmeye yönelik kararı rekabetçi devalüasyonları tetikleyebilir ve bunun sonucu altına gelen alternatif yatırım talebi artabilir. Dolarm Çarşamba günü, traderların Fed'in gelecek ay faiz artırımına gidebileceğine ilişkin bahislerini azaltmasının etkisi ile değer kaybetti.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Spot altın, yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,126.89 dolara kadar çıkarak 20 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, fazla değişmeyerek Singapur saati ile 10:08'de 1,122.67 dolarda kaldı. Metal Çarşamba günü yüzde 1.4 ile 13 Mayıs'tan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Gümüşte yükselişe geçti 

Şanghay Altın Borsası'nda yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.7 yükselerek 233.80 yuan ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından 232.45 yuana geldi. Fiyatlar Salı günkü yüzde 2.3'lük yükselişin ardından Çarşamba gübü yüzde 3.2 daha tırmandı.

Spot gümüş yüzde 0.9 düşüşle ons başına 15.4038 dolara indi. Spot platin, Çarşamba günü yüzde 1.4 yükseldikten sonra fazla değişmeyerek ons başına 998.47 dolarda kalırken, palladyum, yüzde 4.4'lük yükselişina rdından yüzde 0.4 gerileyerek ons başına 624.65 dolara düştü.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.