‘Altın’da yalancı bahar mı yaşandı?

0
2619

Altın, Çin'in son parasal gevşeme adımlarının ardından Asya hisse senetlerindeki dalgalı seyir ile birlikte, erken saatlerdeki kazancını koruyamadı. Palladyum yaklaşık beş yılın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,133.47 dolara kdar düştükten sonra, Singapur saati ile 14:24'te 1,136.78 dolara geldi. Metal erken saatlerde yüzde 0.5'e kadar çıkardığı kazancını geri verdi. Altın Salı günü yüzde 1.3 ile 20 Temmuz'dan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Çin hisse senetleri, traderların dört gün süren 1996'dan bu yana en sert düşüşün ardından dikkatlerinin faiz inidirimin etkilerine çevirmeleri ile birlikte dalgalı bir seyir izledi. Politika yapıcıların dünyanın ikinci büyük ekonomisinde sert inişi engellemekte zorlandığına ilişkin endişeler, küresel piyasaların sarsılmasına neden oldu ve güvenli liman niteliğindeki varlıklar dışında neredeyse tüm piyasalara sert satışlar geldi. Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını Salı günü yüzde 0.3 azalttı.

Tokyo'da Nihon Unicom araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, "Finans piyasalarındaki karışıklık, Çin'in faiz indirimi ve riskten kaçışa karşın devam edecek," dedi.

Allianz SE'nin baş ekonomik danışmanı Muhammed El-Erian, küresel piyasalardaki volatilitenin "endişe verici" olduğunu ve Fed'in Eylül ayında faiz artırımına gitmesini zorlaştıracağını söyledi. Traderlar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, ABD'nin gelecek ay faiz artırma olasılığını yüzde 28 olarak görüyor. Bu olasılık Temmuz ayının sonunda yüzde 40 seviyesindeydi. Yüksek faiz beklentileri, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Sydney'de Westpac Banking Corp. kıdemli ekonomisti Justin Smirk, telefon yoluyla Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Desenflasyon ve düşük büyüme ortamındayız. Bu emtia için olumsuz," dedi ve "Altında halen beklentim aşağı. Fed, ABD ekonomisinin zayıf ve büyümenin yavaş olmasından dolayı faiz artırımına gitmede isteksiz olursa, bu da altın için yukarı yönlü bir faktör olmayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Salı günkü yüzde 1.3'lük kaybın ardından, yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,136.80 dolara geriledi. Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1 düşüşle 235.60 yuana (ons başına 1,142 dolar) indi.

Palladyum, fiyatları Salı günkü yüzde 6.3 düşüşle 21 Eylül 2010'dan bu yana en düşük seviyeye taşıyan kaybın ardından, yüzde 1.7 yükselerek ons başına 547.40 dolara çıktı. Spot gümüş yüzde 0.8 geri çekilerek ons başına 14.5792 dolara inerken, platin yüzde 0.5 yükselerek ons başına 982.30 dolara çıktı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.