‘Altın’da yön yine aşağı mı döndü?

0
2522

Altın, ABD'den gelen ekonomik verilerin toparlanmanın güçlendiğini göstermesi ve bunun sonucu güvenli liman talebinin azalması nedeniyle iki gün düşmesi ile birlikte, haftayı kayıpla geçmeye yöneldi. Palladyum değer kazandı ve haftayı yükselişle geçmeye hazırlanıyor.

CUMHURİYET ALTINI FİYATINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,231.84 dolardan, bugün Singapur saati ile 11:53'te, 1,230.31 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta, dün 1,226.43 dolar ile 15 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini görmesi ile birlikte yüzde 0.7 düştü. Altın bugün de düşerek kayıplarını üçüncü güne taşıması halinde, bu ayın en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmiş olacak.

ABD'de işsizlik başvurularının dört haftalık ortalaması 2000 yılının Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesini görürken, ekonominin durumunu ölçen Bloomberg Tüketici Konforu endeksi geçen hafta yükseldi. Bu durum doların güçlenmesine neden oldu. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları bu hafta Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bugünkü raporunda, "Altın fiyatları, olumlu ekonomik verilerin yatırımcı talebini zayıflatması sonucu zayıfladı," dedi ve "Güçlü dolar ve yüksek tahvil faizleri kombinasyonu, ETF varlıklarının beş yılın en düşüğüne inmesini sağladı" şeklinde görüş bildirdi.

SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 22 Ekim'de 749.87 tona inerek Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü ve dün bu seviyesini korudu. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi bu hafta yüzde 0.5 yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.