‘Altın’daki düşüş devam edecek mi?

0
3050

Altının düşüşü yeni haftada da devam ediyor. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1210 doların altına gerileyerek haftanın ilk işlem gününde de düşüşünü sürdürdü.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

ALTIN'DA TEKNİK BEKLENTİLER NE DİYOR? TIKLAYIN…

Geçen haftanın son işlem gününde özellikle Dallas Fed Başkanı Richard Fisher'in konuşmasının ardından biraz daha güçlenen dolar nedeniyle aşağı yönlü hareketlerini hızlandıran altın, böylelikle haftalık bazda üst üste üçüncü haftayı da düşüşle tamamladı.

Yeni haftanın ilk işlem gününe 1215 dolardan başlayan altının ons fiyatı, Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei'nin hükümet olarak tek bir göstergedeki zayıflığa bakarak ekonomi politikalarında sert değişiklikler yapmayacaklarını söylemesinin ardından 1210 doların altına gerileyerek 2 Ocak'tan beri gördüğü en düşük seviye olan 1208 doları gördü. Analistler, altının ons fiyatında bu hafta Fed üyelerinin konuşmaları, ABD'de açıklanacak 2. çeyrek büyüme verisinin yanı sıra yarın Çin, ABD ve Euro bölgesinde açıklanacak Eylül ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin, altın fiyatlarının seyri üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor. Teknik olarak altının ons fiyatında 1212 doların destek konumunda olduğunu belirten analistler, bu seviyenin altında kapanışların görülmesi durumunda 1186 doların, olası yükselişlerde ise 1240 doların gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

‘ALTIN YATIRIMCISININ MAKROEKONOMİK GELİŞMELERE VE OLASI JEOPOLİTİK RİSKLERE DUYARLILIĞI DEVAM ETMELİ’

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, jeopolitik risklerin etkisini azaltması ile makroekonomik gelişmeleri fiyatlamaya başlayan altında satış yönlü eğilimin son dönemde etkisini artırdığını vurguladı.

Özellikle Fed'in faiz artırımına yönelik beklentilerinin, altında sert satışların temel unsuru olduğunu ve olmaya da devam ettiğini aktaran Uluhan, altının, 2013 yılının altıncı ve on ikinci aylarından sonra üçüncü kez 1200 dolar kademelerini aşağı yönde zorladığını hatırlattı. Uluhan, uzun vadeli yukarı yönlü yatay trendini aşağı yönde tehdit eden altında gelecek süreçte yaşanacak Fed kaynaklı makro gelişmelerin belirleyici olacağına dikkati çeken Uluhan, şunları da ifade etti:

"Jeopolitik açıdan yeni olumsuz gelişmeler olmadığı müddetçe kritik kademelerin kırılma riski bir süre daha devam edecektir. Aşağıda özellikle 1200 – 1180 dolar bandının kırılması ve gelişmelerin mevcut dolar görünümünü daha da güçlendirmesi durumunda altındaki düşüş trendi hız kazanacak ve düşüş 1100 – 1000 dolar kademelerine doğru etki alanını genişletecektir. Önümüzdeki birkaç hafta sürecinde desteklerin tutunması ve altının tekrar gelişmeler doğrultusunda yukarı yönlü potansiyel yakalaması durumunda ise daha uzunca süre 1,400 – 1,200 dolar aralığındaki geniş yatay bant seyri etkisini sürdürecektir. Bu olasılıklar dahilinde özellikle altın yatırımcısının makro ekonomik gelişmelere ve olası jeopolitik risklere duyarlılığı devam etmeli, aşağı yönlü kritik kırılmalarda ise bir süre dolar yönünde yatırım tercihi devam ettirilmelidir."

‘ALTINDA ŞU ANKİ TEKNİK VE TEMEL GÖRÜNÜM AŞAĞIDIR’

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut da altının ons fiyatında küresel ekonominin etkilerinin net bir şekilde görüldüğüne dikkati çekerek, Fed tarafından yapılan açıklamalarla altın talebindeki iştahsızlığın, altının onsunun 9 ayın en düşüğüne gerilemesine neden olduğunu kaydetti. Burada takip edilmesi gereken seviyenin ise 1208 dolar olduğunu vurgulayan Karabulut, bu destek noktasının da kırılması halinde satış baskısının devamının beklenebileceğini, ilk etapta 1200 – 1187 ve 1180 dolar seviyelerinin takip edilmesi gerektiğini belirtti. Karabulut, altının ons fiyatında yükselişten bahsedilebilmesi için 1232 dolar seviyesinin üzerinde tutunmanın görülmesi gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Altın için kritik bir haftadayız. Özellikle hafta boyunca gerçekleşecek 6 Fed üyesinin konuşması, diğer yandan cuma günü açıklanacak ABD büyüme verisi altının kaderini belirleyecek. Özellikle burada dikkat edilmesi gereken ise ABD büyüme verisinin yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya revizesi bekleniyor ki, beklentiye paralel bir açıklama gelmesi halinde satış baskısının devamının gelmesine neden olabilir. Fakat önümüzdeki haftalarda altında taban oluşumunun görülmesi, yine ekim sonunda fiziki talebin artması halinde kısmi yükselişlerden bahsedebiliriz. Altında şu anki teknik ve temel görünüm aşağıdır."

'ALTININ GRAM FİYATINDA 87 TL'NİN ALTINDA SATIŞ BASKISI BEKLENMELİDİR’

Karabulut, altının gram fiyatında ise TL'deki zayıf görünümün satış baskısının zayıflamasına yol açtığının altını çizerek, gram altında 87 Türk lirası seviyesinin önemle takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. Altının gram fiyatında 87 TL'nin altında satış baskısının beklenmesi gerektiğini anlatan Karabulut, "Altının ons fiyatında satış baskısına rağmen gram altında toparlanma eğilimi gözlerin dolar/TL'deki seyre çevrilmesine neden oldu. Burada 2228 seviyesinin üzerinde bir dolar/TL kuru, 2,25-2,27 seviyelerine doğru bir yükselişi işaret etmektedir. Dolar/TL'deki satış baskısı için ise 2,22 seviyesinin altında günlük kapanış gerçekleşmesi gerekmektedir" değerlendirmesini de yaptı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.