Altının dünya ekonomisindeki yeri Nedir?

Dünya ekonomisinde özel bir yere sahip olan altın güvenli bir limanı olarak görülüyor.

0
4521

Altının keşfi M.Ö 5000’lü yıllara dayanmaktadır. Tarihte ilk bilinen altın üreticisinin ise Mısırlılardır.  Kaynaklara göre;  altın para basan ilk uygarlık ise Lidyalılardır. Geçmişten günümüze kadar gelen değerli altın şimdilerde en çok tercih edilen emtialar arasında yer alıyor. Dünya ekonomisinde özel bir yere sahip olan altın güvenli bir limanı olarak görülüyor. Merkez bankalarının ellerinde her daim altın tutması, altının güvenli bir yatırım aracı görülmesinin başlıca nedenlerindendir. Altın, enflasyona karşı değer muhafaza özelliği taşıması, para sisteminin temelini oluşturmasıyla da ekonomide her daim önemini koruyan bir yatırım aracıdır. Altın ithalata konu olan bir varlık olması sebebiyle de dolar üzerinden değerlendirilmektedir.

Dünya’da en büyük altın üreticileri arasında Çin, ABD, Güney Afrika ve Avusturya vardır. Bu ve diğer üretici ülkelerde arzın yani üretimin düşmesi fiyatların yükseleceğine işaret eder.

Altın fiyatlarını etkileyen unsurlar nelerdir?

Altın fiyatlarını etkileyen unsurları şöyle sıralayabiliriz; jeopolitik riskler, altına olan endüstriyel talep, madencilik şirketlerinin altın çıkarma maliyetleri, doların diğer para birimleri karşısındaki değeri, Amerika Merkez Bankası’nın para politikaları, arz-talep, enflasyon oranları, fiziki altın talebi, petrol ve diğer emtiaların fiyatları.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.