Piyasalar güne nasıl başladı? 21.12.2016

0
1050

Asya hisse senetleri, yatırımcıların jeopolitik olayları geride bırakarak dikkatlerini ABD ekonomisinde hızlanma beklentilerine çevirmelerinin ardından, Avrupa ve ABD hisselerindeki yükselişleri takip ederek değer kazandı. Petrol kazancını genişletti.

Yeni Zelanda’dan Hong Kong’a, hisse senetleri, dün New York’ta Dow Jones Endeksi’nin rekor zirvede kapatması ve Stoxx Europe 600 Endeksi’nin bu yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından değer kazandı. Yen, Japonya Merkez Bankası’nın Salı günkü toplantısında getiri eğrisini sabit tutması ve varlık alım programlarını değiştirmemesinin ardından, dolar karşısında Şubat ayından bu yana en düşük seviyesini görmesi sonrası dalgalı seyretti. ABD Hazine tahvilleri, Rusya’nın Türkiye büyükelçisinin silahlı saldırı sonrası hayatını kaybetmesi ve Berlin’de diğer bir terör saldırısında 12 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından, bu haftanın başlarına göre değer kazandı. Petrol, ABD’de stokların geçen hafta düşüş göstermesinin ardından varil başına 53 doların üzerinde seyretti.

Piyasalar terör olaylarına karşı oldukça dirençl seyrediyor ve yatırımcılar, bu olaylar yerine, Donald Trump’ın 8 Kasım’da başkanlık seçimini kazanmasından bu yana, hisse senetlerine alım getiren ve tahvillerde satışlara neden olan ABD’de kamu harcamalarının artacağı beklentilerine odaklandı. İşlem hacmi, önemli olaylara sahne olan bu yılın sonuna yaklaşılması ile birlikte düşüyor ve Avrupa hisse senetlerinin volatilite göstergesi 2014’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Wellington’da Bank of New Zealand döviz stratejisti Jason Wong, “Dikkatleri çeken nokta, Avrupa’dkai iki korkunç terör saldırısına rağmen, hisse senteleri piyasalarındaki güçlü seyir ve düşük volatilite,” dedi ve “Bu olayların piyasa üzerindeki etkisi zayıf gibi görünüyor” şeklinde görüş bildirdi.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:16’da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve Salı günkü kayıplarının önemli kısmını geri aldı.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 arttı ve beş ayın en düşük seviyesine inmesine neden olan 5 günlük düşüşünü sonlandırdıç Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetleri altı günde ilk kez yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 tırmandı.

*Japonya’da Topix Endeksi erken saatlerdeki yüzde 0.4’lük kaybını ger aldı ve önceki kapanışına yaklaştı. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi ve Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi eb az yüzde 0.5 yükseldi ve Sydney’de işlem gören hisse senetleri bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.

*Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve Ekim ayından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yöneldi.

*Standrd &Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. Gösterge endeks dün yüzde 0.4 yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesinin bir puan altındaki 2,270.76 puandan günü tamamladı. Dow Jones Endeksi 19,974.62 ile rekor zirvede kapandı.

*S&P 500 ve Dow Jones endekslerindeki hisse senetlerinde ilkem hacimleri, yatırımcıların Noel tatiline hazırlanmaları ile birlikte 30 günün ortalamasının en az yüzde 20 altındaydı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi iki gün üst üste yükseldikten sonra yüzde 0.1 geriledi. Endeks bu çeyrekte yüzde 7.4 yükseldi ve 2008’in üçüncü çeyreğinden bu yana en büyük çeyrek dönem kazancına yöneldi.

*Yen dolar karşısında Salı günü yüzde 0.7 düştükten sonra yüzde 0.2 değer kazanrak 117.68’e geldi.

Tahviller

*ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Salı günü iki puan yükselerek önceki günkübeş günlük düşüşünün bir kısmını geri aldıktan sonra yüzde 1’den az yükselişle yüzde 2.57’ye çıktı.

*Avustralya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faşzş bir baz puan yükselerek yüzde 2.85’e çıkarken, Yeni Zelanda’nın 10 yıllıklarının getirisi iki baz puan yükselerek yüzde 3.44’e ulaştı.

Emtia

*Altın, jeopolitik olayların kısa süreliğine fiyatlara destek verdiği Salı günü çıkışını sürdüremeyerek 10 ayın en düşük seviyesinde kapandıktan sonra, yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,134.82 dolara çıktı.

*Petrol New York’ta yüzde 0.4 yükselerek varil başına 53.51 dolara çıktı. ABD’de ham petrol stokları, Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre geçen hafta 4.15 milyon varil düştü. Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdsresi’nin açıklayacağı resmi petrol stok verisinin de düşük göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.