AMB mevduat faizini eksi yüzde 0.3’e düşürdü

0
2778

AMB mevduat faizini eksi % 0.3'e düşürdü.  25 üyeli Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Frankfurt'taki toplantısında mevduat faizini beklendiği gibi indirme kararı aldı.

Buna göre mevduat faizi %-0.2'den  %-0.3'e düşürüldü, politika faizi %0.05'te,  marjinal borç verme faizi de %0.3'te bırakıldı. Karar, Bloomberg anketine katılan ekonomist tahminleriyle uyumlu gerçekleşti.

Küresel ekonomideki yavaşlama ve düşük enerji fiyatlarının etkisiyle dün açıklanan ve beklentilerin altında kalan enflasyon verisi AMB'nin harekete geçmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi. 19 bölgeden oluşan Euro Bölgesi'nde Kasım ayı enflasyonu yalnızca %0.1 arttı.

Başkan Draghi, faizi negatife çekerek enflasyonu en kıza zamanda %2'lik hedefine ulaştırmak için merkez bankasının gerekeni yapacağı taahhüdünü gerçekleştirmeye çalışıyor. Draghi, "Enflasyonun yükselmesi için ne gerekiyorsa yapılacak" açıklamasını yapmıştı.

Merkez Bankası'nın ekonomiyi canlandırmak için Mart ayında başlattığı 1.1 trilyon Euro’luk (1.2 trilyon dolar) tahvil alım programını da genişletmesi öngörülüyor.

Bloomberg anketine katılan uzmanların tümü ek teşvik olacağını öngörüyor. Katılımcıların %80'i bankanın tahvil alım programında Eylül 2016 olan son tarihin uzatılmasını bekliyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.