Apartman ve site aidatları nasıl düşürülür?

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde son dönemde iyice yaygınlaşan site ve apartman aidatları neredeyse ev kirası kadar geliyor.

0
3892

Büyükşehirlerde yaşam standartlarının ve koşullarının değişmesi ile beraber sosyal donatıların artmasına paralel olarak yükselen site ve apartman aidatları neredeyse bir ev kirasına yaklaştı. Kat malikleri tarafından hoşnutsuzlukla karşılanan bu aidatların bu kadar yüksek olmasının altına yatan nedenlerin en başında müteahhitlerin konut pazarlama stratejileri yer alıyor.

luks-konut2

Genellikle site veya apartmana gelir sağlayacak ticari alanlar oluşturmak yerine havuzdan güneş enerjisine, padoktan Japon bahçesine kadar yapılan birçok çevre düzenlemesi aidatları deyim yerindeyse katlıyor.

Ev almak için nasıl birikim yapmalı öğrenmek için tıklayın!

Ev seçimindeki esas kriter: aidat

Özellikle lüks konut projelerinde sunulan havuz, padok ve Japon bahçesi yüksek aidatları beraberinde getirerek, metrekare başına düşen aidat miktarlarını 10 liraya kadar çıkarabiliyor. Buna birde sıcak su bedeli ve merkezi ısıtma da dahil olunca aidatlar 2.000 lirayı geçebiliyor.

Bu sebepten dolayı, insanlar konut seçiminde ilk dikkat ettikleri konuların başında aidat miktarı geliyor. İnsanların neredeyse bir ev kirası kadar aidat ödemek istememesi de özellikle markalı konut üreten müteahhitlerin, ürettikleri projelere gelir sağlayacak satılabilir veya kiralanabilir ticari alanlar oluşturmaktan, çevre binaların ortak alanlarını aydınlatmak için güneş enerjisinden elektrik üretip satmaya kadar bazı çözümler geliştirmesine neden oldu.

Eğer oturduğunuz sitenin veya apartmanın aidatlarını düşürmek istiyorsanız, öncelikle site içerisinde görev yapan hizmetlilerle başlayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri bu alanda hizmet veren bir taşeron şirketten satın alma yolu ile aidatlarda önemli bir düşüş yakalayabilirsiniz.  Veya tam tersi olarak, taşeron firmadan hizmet alıyorsanız, firma ile sözleşmenizi fes edip, yüzde 18 Katma Değer Vergisi ödemeden kendi elemanlarınızı istihdam edebilirsiniz.

Arsa yatırımı yaparken bilmeniz gerekenler için tıklayın!

Ayrıca müteahhit firmaların, site yönetimini üstlenerek, şirketin aidat üzerinden gelir kaydetmesi aidatı arttıran diğer bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında ortak alanların kiraya verilmesi gibi önlemler de aidatları düşüren önemli kalemler arasında yer alıyor. Bu konuda hizmet veren şirketlere başvurabilirsiniz. Bu danışmanlık şirketleri, konut projesi geliştirilme aşamasından başlayıp, tüm aşamalara müdahil olarak aidatların normal düzeylere çekilmesi konusunda hizmet veriyorlar.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.