”Aralık’ta faiz artırımı hisse ve tahviller için tehdit”

0
2987

Ünlü fon yöneticisi ve DoubleLine Capital'ın fon yöneticisi Jeffrey Gundlach, Aralık ayında bir faiz artırımının ABD hisse senedi ve tahvil piyasası için tehdit oluştururken, doların değerini ekonominin zayıflamasına neden olacak seviyeye çıkarabileceğini söyledi.

Los Angeles merkezli şirketi 80 milyar dolarlık bir fonu yöneten Gundlach, müşterilerine telekonferans yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Fed'in sıkılaştırmasının ekonomiye yardımcı olacağını düşünme konusunda zorlanıyorum," dedi ve "Volatilitenin artacağını ve ekonominin zayıflayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

ABD'de faizin Aralık ayında artırılma ihtimali, Cuma günü açıklanan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin beklenenden çok daha güçlü çıkması ve işsizlik oranının yüzde 5'e inmesinin ardından, geçen haftaki yüzde 50 seviyesinden yüzde 68'e yükseldi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Pazartesi günü yüzde 1 düştü ve bu hareket, Gundlach'a göre, yatırımcının potansiyel faiz artırımın etkisinden endişe duyduğunun bir göstergesi.

Gundlach, yüksek faiz tehdidinin, şu an için, hisse senedi piyasasını olumsuz etkileyeceğini sözlerine ekledi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.