‘Aşağı yönlü riskler arttı’

0
2778

Fed politika yapıcıları geçtiğimiz ay yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında sıkılaşan global finansal şartların ABD ekonomisini vurabileceği endişesini dile getirdiler ve 2016 için planlanan faiz artırım patikasını değiştirmeyi tartıştılar.

26-27 Ocak tarihlerinde yapılan FOMC toplantısının bugün yayınlanan tutanaklarında, "Eğer global finansal şartlarda son dönemde yaşanan sıkılaşma devam edern ise, ekonomi için aşağı yönlü riskleri kuvvetlendiren bir faktör olabilir" ifadelerine yer verildi.

Politika yapıcıların çoğu, Ocak ayında bir faiz artırımının gerekli olup olmadığını müzakere ederlerken, hala faizlerin artırılmasını beklemeye devam ettiklerini ifade ettiler.

Tutanaklara göre, politika yapıcılar federal faiz oranı için hedef aralık için uygun patika konusunda daha önceki görüşlerini değiştirmeyi müzakere ettiler. Bununla birlikte ABD ekonomisi için görünümlerini değiştirmek konusunda erken olduğu konusunda anlaşmaya vardılar. Politika yapıcılar, "Petrol ve hisse senedi fiyatları gibi global ekonomik gelişmeleri yakından izleyeceğiz" kararını aldılar.

Global büyümede son dönemde yaşanan gelişmelerin ve hisse senedi piyasalarındaki düşüşlerin Fed'in Aralık ayında verdiği faiz oranlarını bu yıl 4 kez artırabileceği sinyalinden uzaklaşmayı düşünmesine yol açtığına işaret eden tutanaklarda, "Bir dizi katılımcı Çin ve diğer gelişmekte olan ekonomilerde beklenenden daha fazla yavaşlamanın ABD ekonomisi için potansiyel bir engel olabileceği konusunda endişeliydiler"ifadeleri kullanıldı.

Tutanaklara göre politika yapıcılar Çin'deki problemlerin ABD'nin diğer önemli ticari partnerleri Meksika ve Kanada'yı da etkileyebileceğini not ettiler.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.