Asrın projesi geliyor

0
2905

Türkiye'den KKTC'ye su taşıyacak proje tamamlandı. 1990'lı yıllardan beri gündemde olan ancak 2011'de başlatılan proje KKTC'nin 30 yıllık su ihtiyacını karşılayacak. Türkiye ve KKTC'yi denizin altından bağlayan proje ile Anamur'un Dragon çayından yıllık 75 milyon metreküp su, Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı'na aktarılacak. Bu suyun yarısı içme suyu olarak, yarısıysa tarım amaçlı kullanılacak. Proje ile KKTC'de 48 bin dekarlık alanda sulu tarıma geçilmesi ve yüksek gelir elde edilmesi hedefleniyor. Su 80 kilometre boyunca deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıya alınan borularla taşınacak.

Borulara takılacak verici ve sensörler sayesinde muhtemel hasarlar önceden tespit edilerek zamanında müdahale edilebilecek. Dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle gerçekleştirilen proje 1 milyar 600 milyon liraya mal oldu.  KKTC'ye giden suyun gelecek yılın ilk yarısında ülke genelindeki tüm hatlara verilmesi planlanıyor.  Açılışın ardından ilk su verilecek bölge ise başkent Lefkoşa olacak. 

Asrın projesi ile 2045 yılına kadar KKTC'nin en büyük sorunlarından biri çözüme kavuşmuş olacak. Büyük bir su sıkıntısı yaşayan Kıbrıslı Rumlardan da talep gelmesi halinde, Türkiye'den giden suyun Güney Kıbrıs'a verilmesi de gündeme gelebilecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.