Bakan’dan asgari ücret açıklaması

0
2408

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, asgari ücret artışı konusunda hükümet olarak işvereni yalnız bırakmamaya çalışacağız, yükün bir kısmını almaya gayret edeceğiz" dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 2 Aralık'ta toplanacak. AK Parti'nin 1 Kasım Seçimi öncesi açıkladığı "asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme" vaadi nedeniyle bu yılki görüşmelerin önceki yıllardan farklı, kısa sürede uzlaşmayla neticelenmesi bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren yeni asgari ücret rakamını belirlemek için bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, komisyonun işçi ve işveren temsilcilerini 2 Aralık Çarşamba günü toplantıya çağırdı.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET 1000 TL

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 82 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor.

RUSYA NE KADAR ETKİLER?

Bakan Işık'ın Rusya ile ilgili de açıklamaları oldu. Işık, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü'nün (SMIIC) 11. Yönetim Kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada Türkiye sanayisinde Rusya gerginliğinin üretime henüz olumsuz bir yansımada bulunmadığını ifade etti. "Rusya Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağı, Rusya'yla hiç arzu etmediğimiz bir sorun yaşıyor olmamızın üretime de az veya çok bir yansıması olacak. Bu yansımanın minimize edilmesi, etkisinin sınırlı olması için biz de bakanlık olarak, diğer tüm ilgili bakanlıklarla koordineli çalışıyoruz. Bu etkinin sınırlı olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Temennimiz bu sorunun sağduyuyla, akl-ı selim ve teenni ile bir an evvel çözülmesi." Işık, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Paris'te yapılacak İklim Değişikliği Konferansı'nda görüşerek masada sağlanan bir çözüme ulaşmasını umduklarını söyledi. Türk tırlarının Rusya'ya girişlerde sınır kapılarında bekletildiğini anımsatan Işık, "Sanayi sektöründe şu ana kadar bir yansıma olduğunu söylememiz için erken ama sebze meyve ihracatında bazı sorunları, lojistik sektörüyle ilgili bazı sorunları yaşadığımızı biliyorsunuz. Ama sanayide üretime henüz olumsuz bir yansımasının olduğunu söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.