Bank Asya için karar açıklanıyor

0
2624

Bank Asya için bugün karar günü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), borsada dibe vuran bankanın geleceğine ilişkin nihai kararı bugün yapacağı kurul toplantısında vermesi bekleniyor. Bankalar Kanunu'nun 'kısıtlayıcı önlemler' içeren 70'inci maddesi kapsamında bulunan bankanın son 10 gündür yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği murakıp raporları ışığında değerlendirilecek.

BANK ASYA HİSSELERİNDEKİ SERT DÜŞÜŞÜ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

GÖZLER BAŞKAN'DA

BDDK Başkanı Mukim Öztekin ve kurul üyeleri, bugün yapacakları toplantıda ülke riski başta olmak üzere bankadaki mevduat çıkışı, batık krediler, kredilere karşılık ayırıp ayırmadığı, likidite seyrine ilişkin gelişmeleri değerlendirecek. Ankara kulislerinde, BDDK Başkanı Öztekin, kurul üyeleri ve ekonomi yönetimi arasında görüş ayrılığı yaşandığı konuşuluyor. Bankalar Kanunu'na göre, bankanın likidite seyrinde bozulma tespit edilmesi durumunda 71'inci madde devreye giriyor ve faaliyet izni kaldırılan banka TMSF'ye devrediliyor. BDDK'nın yöneticileri değiştirme yetkisi de bulunuyor.

BORSADA ÇÖKÜŞ SÜRÜYOR

Batık kredileri ilk 6 ayda 1 milyar 97 milyon liraya yükselen, son 9 ayda 5.8 milyar TL'lik mevduat çıkışı yaşayan Bank Asya, borsada da çöküşte. Bank Asya'nın borsadaki hisseleri yeniden işleme açıldığı üçüncü günde de taban oldu, en fazla kaybettiren hisse senetlerinin başında geldi.Borsa İstanbul'da Bank Asya hisseleri, dün günü yüzde 20 düşüşle tamamladı. Hisse fiyatı, 0.64 TL'den kapandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.