Başkandan yeni ortaklık müjdesi

0
2478

Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, borsaya açılmak isteyen şirketlerin Osmanlı modeliyle teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Osmanlı’nın Söğüt’te kurulan serbest pazarla büyük bir imparatorluk olduğunu savunan Turhan, "Osman Gazi, etrafı düşmanla çevrili, insan kaynağı yetersiz ve coğrafi olarak sınırdaki küçük bir devleti serbest piyasa sayesinde büyüttü. Destekler sayesinde herkesin Söğüt pazarına gelmeye başladı. İşler o kadar açılıyor ki 'şurada dükkan açalım' diyorlar. Bizanslılar 'Osmanlı gelsin de bizi de alsınlar' diye çağırıyor. Türkleri kara kaşı gözü için, sarığı için değil bu sistem gelsin diye istediler. Osmanlı'nın başarısındaki en büyük sebep budur. Şirketlerin kurumlar vergisi ile desteklenmesi de çok önemli. Burada herkes kazanır." dedi.

İbrahim Turhan, İzmir’de Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) 'Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetime Geçişte Halka Arzın Önemi Toplantısı'na katıldı. Turhan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de ömrü 100 yılı aşan şirketlerin sayısının bir elin parmağını geçmediğini söyledi. Şirketlerin uzun ömürlü olmamasının kurumsallaşma eksikliğinden kaynaklandığını savunan Turhan, "Şirketlerin büyümeye ihtiyacı var. Türkiye 10 sene önceki Türkiye değil. Ya oyunu büyüteceğiz. Küresel ligin aktörlerinden biri olacağız. Dolayısıyla şirketleri büyütmeye ihtiyacımız var. Mutlaka dış kaynak kullanmak zorundayız. Bu işi banka kredisiyle yapmak mümkün değil." diye konuştu. Turhan, Nasdaq ile ortaklık yaptıklarını, 20 Ocak'ta Londra Borsası ile bir başka ortaklığın imzasını atacaklarını aktardı.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü de 2015'te gündemin siyaset değil ekonomi olması gerektiğini belirtti. Geçen yıl ülke gündemindeki gerginliğin ekonomi yerine siyaseti öne çıkardığını ifade eden Güçlü, "2015 yılına adım attığımız bu süreçte ekonomiyi tekrar sıcak gündemde tutmak önem taşıyor. Aksi halde yaklaşan 2015 seçimlerinin çekim alanı bizleri siyaset ile yeniden baş başa bırakacak."dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.