Başkanlar bu sefer tarih verdi…

0
2738

Fed Baskan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed'in gerçekleştireceği faiz artırımının dünya ekonomisine zarar vermeyeceğini savundu. Hafta sonu IMF toplantılarında konuşan Fischer, ilk faiz artırımlarının uluslararası piyasalarda dalgalanmaları tetikleyebileceğini, ancak bunun gelişen piyasa ekonomileri açısından yönetilebilir olacağını öngördü. 

Fed Yöneticisi Daniel Tarullo, Fed'in politikasını belirlerken küresel riskleri de değerlendireceğini söyledi. Uluslararası Finans Enstitüsü'nde konuşan Tarullo, ABD 2007-2009 krizinden çıksa bile, küresel ekonomideki aşağı yönlü riskleri göz önünde bulunduracaklarını ifade etti.

'FAİZ ARTIRIMI YAKINDA GERÇEKLEŞMELİ'

Kansas City Fed Başkanı Esther George ise "ABD'de faiz artırımı yakında gerçekleştirilmeli" dedi. George, ABD ekonomisinde gidişatın iyi olduğunu ve Fed'in uzun süre bekleyerek risk aldığını aldığını söyledi. Gelecek yılın faiz artırımı için ideal olduğunu belirten George, tam tarih veremeyeceğini, ancak Fed'in şu anda işaret ettiği takvimden daha erken harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Dallas Fed Baskanı Richard Fisher Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımı takvimiyle ilgili "varlık alımı bittikten kayda değer süre sonra" ifadesini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. ABD ekonomisindeki fiyat istikrarını memnuniyetle karşıladığını belirten Fisher, ne deflasyon ne de Fed hedefi olan yüzde 2 seviyesinden yüksek enflasyon arzu ettiklerini ifade etti.

'FAİZ ARTIRIMI VERİLERE BAĞLI OLMALI'

Philadelphia Fed Başkanı Plosser ise Fed'in faiz artırımının takvime değil verilere bağlı olması gerektiğini söyledi.1 Mart'ta görevinden ayrılacak olan Plosser, Fed'in işsizlikle ilgili hedefine bir an önce ulaşmak istemesiyle ilgili endişeleri olduğunu belirtti. Plosser, Amerikan Merkez Bankası’nın kongreye yılda iki kez yerine çeyrek dönemlik daha kapsamlı raporlar hazırlaması gerektiğini söylerken, varlık alımlarının bitişiyle Fed'in açıklamalarında kullandığı dili de yenilemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.