Başkanlar konuştu, tarih verdi

0
2813

Bullard, ABD Merkez Bankası'nın enflasyon beklentilerindeki düşüşün önüne geçmek için, tahvil alım programını sona erdirme tarihini ertelemeyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

'FAİZLER 2015 1. ÇEYREKTE ARTAR'

Bullard, ABD'de faiz artırımının 2015'in 1. çeyreğinde gerçekleşeceği öngörüsünü koruduğunu belirtti. Enflasyon beklentilerindeki bozulma göz önüne alındığında Fed'in tahvil alımlarının azaltılmasına ara vermek isteyebileceğine dikkat çeken Bullard açıklanacak verilere göre Fed'in tahvil alımlarını artırmayı düşünebileceğini de belirtti. Bullard, ABD'de makroekonomik temellerin güçlü kalmaya devam ettiğini vurguladı. Küresel enflasyon görünümünün ABD enflasyon beklentilerini aşağı çekiyor olabileceğini söyleyen Fed yetkilisi bu konunun Fed için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

'FAİZLER BEKLENENDEN ÖNCE ARTMALI'

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser'dan ise, Fed'in faiz politikasına ilişkin farklı bir yorum geldi. Plosser faizlerin çok yakın gelecekte artması ve Fed'in piyasaları buna hazırlaması gerektiğini söyledi. Öte yandan Plosser, piyasalardaki satış dalgasının ekonominin gidişatını bozacağına ilişkin bir gösterge olmadığını belirtti. Fed'in piyasaları faizlerin "beklenenden daha önce" artmaya başlayabileceği gerçeğine hazırlaması gerektiğini söyleyen Plosser ABD ekonomisinde enflasyon ve istihdamdaki önemli gelişmeye dikkat çekti.

Fed yetkilisi 2014 ve 2015 yıllarında ABD'nin yüzde 3 büyümesini beklediğini belirtirken, piyasada yaşanan satış dalgasının ekonominin gidişatını bozacağına dair bir göstergenin olmadığını söyledi. Fed Minneapolis Başkanı Narayana Kocherlakota ise göstergelerin Fed'in politikaları tarafından işgücü piyasasının hala normalden uzak olduğunu ortaya koyduğunu belirterek faiz artırımına 2015'te başlanmaması gerektiğine işaret etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.