Beklenti: Sürpriz olmaz

0
665

Uluslararası finans kuruluşu uzmanları,AMB 'nin yarınki toplantısında yeni bir tedbir planı açıklamasını beklemediklerini ancak bankanın sonraki adımlarına ilişkin yeni ipuçları paylaşabileceğini belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), devlet tahvili satın alımını da kapsayan aylık 60 milyar euroluk tahvil alım programına (parasal genişleme) 9 Mart'ta başlamış ve banka bu kapsamda Avro Bölgesi'nde fiyat istikrarını sağlamayı ve talebi canlandırmayı hedeflediğini açıklamıştı. 2016 yılının eylül ayında sonlandırılması beklenen parasal genişleme programıyla, banka bilançosunun 1 trilyon eurodan fazla büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor.

Bölgede çok düşük enflasyonla uzun süredir mücadele eden AMB Başkanı Mario Draghi'nin alacağı olası yeni tedbirler ve parasal genişleme programına ilişkin yeni detaylar, piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Yarın Malta'da gerçekleştirilecek AMB toplantısında, ekonomik görünümün ve tahvil alım programında yeni düzenlemelerin ele alınması bekleniyor. Uzmanlar, bankanın toplantıda yeni bir tedbir planı açıklamasını beklemezken, sonraki muhtemel politika değişikliklerine ilişkin yeni ipuçları paylaşabileceğini düşünüyor.

"Toplantı, bankanın gelecekteki eylemleri konusunda fikir edinebilmemiz açısından ilginç olabilir"

ABN AMRO Makro ve Finansal Piyasalar Araştırma Müdürü Nick Kounis, AMB'nin daha fazla eylem için güçlü durumda olmasına rağmen yarınki toplantıda yeni tedbirler açıklamasının muhtemel görünmediğini ifade etti.

Kounis, toplantının yine de bankanın gelecekteki eylemlerine ilişkin net bir fikir edinebilme açısından ilginç olabileceğine dikkati çekti.

AMB'nin atacağı adımlara ilişkin temel öngörüsünü paylaşan Kounis, "Bizim temel senaryomuz, AMB'nin süreci hızlandırması ve parasal genişleme programını aralık ayındaki toplantıda genişleteceği yönünde. Mevduat faiz indiriminin AMB'nin ilk talimat limanı olacağını düşünmüyoruz, ancak bunun bir sonraki aşamada kesinlikle bir seçenek olduğunu öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kounis, enflasyondaki risklerin, parasal genişleme programındaki değişikliklerin ve mevduat faiz indirimiyle ilgili gelişmelerin AMB konusunda izleyecekleri üç büyük mesele olduğunu vurguladı.

"Yönetim Kurulu, 'bekle-gör' modunda"

UniCredit Euro Bölgesi Başekonomisti Marco Valli de toplantıda AMB'den herhangi bir eylem açıklamasını öngörmediklerini ve "güvercin" bir söylem beklediklerini ifade etti.

AMB Yönetim Kurulu'nun Euro Bölgesi'ndeki aşağı yönlü risklere odaklanabileceğine işaret eden Valli, "Yönetim Kurulu, gelen verileri değerlendirmek ve aşağı yönlü risklerin gerçekleşme durumlarını tespit etmek için 'bekle ve gör' modunda" değerlendirmesini yaptı.

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer ise AMB Yönetim Kurulu Üyeleri'nin çok sayıda yorumundan sonra, kurulun Malta'daki toplantıda yeni önlemler açıklamasını beklemediklerini kaydetti.

Bankanın "bekle-gör" politikası izlediğini aktaran Kraemer, "Bununla birlikte, başkan Draghi'nin bankanın gerektiği takdirde parasal genişleme programının süresini, miktarını ve yapısını yeniden ayarlamak için hazır olduğunu vurgulaması muhtemel görünüyor" ifadesini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.