Bireysel emeklilik hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Bireysel emeklilik; hayatınızı daha da kolaylaştırmak için 2003 yılında oluşturulmuş bir tasarruf sistemidir. Bu sistemden faydalanarak tasarruf edebilir ve geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmadan önce de sistem hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Öyleyse bireysel emeklilik hakkında bilmeniz gereken 8 şeyi şöyle sıralayalım;

0
4878

1. Emekliliğinizi rahat geçirebilirsiniz

Emeklilik yıllarında rahat etmeyi kim istemez ki? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emekli maaşının yanı sıra en az bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kalarak 56 yaşını doldurduktan sonra ek bir gelir elde edebilir ve rahat bir emeklilik geçirebilirsiniz.

2. Yatırımlarınız güvende

Bireysel emeklilik sisteminden faydalanmak için tercih ettiğiniz kurum, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda en az bir  kez denetlenir. Ayrıca kurumun günlük faaliyetleri de Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından takip edilir. Dolayısıyla bireysel emeklilik için güvenli bir yatırımdır diyebiliriz.

3. Hesabınızı günlük olarak takip edebilirsiniz

Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank’ta tutulmaktadır. Takasbank, devlete bağlı güvenilir bir kurumdur. Ayrıca birikim hesaplarınızı günlük olarak takip etme imkânınız var!

4. Ödemenize dilediğiniz zaman ara verebilirsiniz

Finansal durumunuz her zaman çok iyi olmayabilir. Böyle durumlarda ise sistemin size bir avantaj sunuyor; hesabınızı dondurarak ödemenize ara verebiliyorsunuz. Dilediğiniz zaman ise ödemenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

5. Emeklilik şirketinizi değiştirebilirsiniz

Bireysel emeklilik sisteminden faydalandığınız kurumla yaptığınız emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçebilirsiniz.

6. Devlet katkısından faydalanabilirsiniz

Bireysel emeklilik sistemindeki devlet katkısı yüzde 25 tutarındadır. Bireysel emeklilik hesabı oluşturarak siz de devlet katkısından faydalanabilirsiniz.

7. Fon dağılım oranını değiştirebilirsiniz

Bir yılda en fazla 6 kez olmak üzere fon dağılım oranını ve en fazla 4 kez emeklilik planını değiştirme hakkına sahipsiniz.

8. Ömür boyu maaş alabilirsiniz

Emekliliğe hak kazanırsanız eğer bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizin bir kısmını veya tamamının birden ödenmesini isteyebilirsiniz. Bunun haricinde birikimlerinin belirli bir kısmını ya da tamamını yıllık gelir sigortasına aktarabilir, belirli bir süre veya ömür boyu maaş hakkından yararlanabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.