BIST 85 binin altında! Uzmanlar ne diyor?

0
2767

BIST 100 endeksi günü 1291 puanlık kayıpla 83 bin 527 puan seviyesinden tamamladı. Bu kapanışla hisse senetleri ortalama olarak yüzde 1,52 oranında değer kaybetti. Gün sonunda ise toplam 4 milyar TL civarında işlem hacmi gerçekleşti. 

HİSSE FİYATLARI

Borsadaki düşüşte Yunanistan'da erken seçim kararıyla ortaya çıkan belirsizliğin tüm Avrupa borsalarının etkisi alması etkili oldu. Avrupa borsalarında yaşanan kayıplar BIST 100 endeksinde de etkili oldu. BIST 100'deki kapanış seviyesinin günün en düşük noktası olması dikkat çekti. Özellikle banka hisselerinde satışların yoğunlaştığı görüldü.

Sınai endeks yüzde 0,68 oranında, holding endeksi yüzde 0,97 oranında değer kaybetti. En çok işlem gören hisseler Garanti, THY, Halkbank, Vakıfbank ve İş C olarak sıralandı. Gün sonunda 244 hisse değer kaybıyla günü kapattı.

Borsa İstanbul 100 endeksi Avrupa borsalarında görülen satış dalgasının etkisinde yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Avrupa'nın en borçlu ülkesi Yunanistan'da erken seçim kararı ile ortaya çıkan belirsizlik Atina Borsasının yüzde 11 değer kaybetmesine neden olurken, Avrupa borsalarında da kayıplar yüzde 2'yi geçti.

Uzmanlar 85 bin seviyesi altında yapılan kapanışın önemli olduğunu, borsada bu seviyenin altında kalınması durumunda 82 bin 500 – 83 bin seviyelerinin görüyme riskinin artacağı görüşünde. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.