BİST`e yeni para birimi

0
534

Borsa İstanbul Genel Müdürü ve CEO’su Tuncay Dinç, dolar/TL, Euro/TL, Euro/dolar gibi vadeli işlem ve opsiyon olanaklarının bulunduğunu aktararak, “Başka bir para birimini tam hizmete açacaktık ki ‘uçak düştü’, bir para cinsini çalışıyoruz önümüzdeki günlerde hazır olduğunda açacağız” dedi.

Dinç, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Borsa İstanbul işbirliğiyle düzenlenen “Sermaye Piyasaları Yoluyla Finansman Sağlama Alternatifleri ve Kur Riski Yönetimi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, bir şirketin kâr etmeyebileceğini, kârlılıktan dolayı kısa vadede batmayacağını, verimlilik, ham madde gibi problemler varsa belli bir vade içinde çözülebileceğini ifade ederek, “Nakit akışı ve kur riski çok ani gelen, yatağa düşüren hastalık veya kalp krizi gibi içinden çıkamayacağımız bir durum oluşturan ve şirketi batıran şeylerdir” değerlendirmesinde bulundu.

AKSİYON ALAN YOK

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların önemli bir kısmının yıllardır döviz kurlarındaki dalgalanmalardan negatif bir şekilde etkilenseler de bu riske karşı aksiyon alma konusunda bir mesafe kat edemediğini bildirdi. Büyükekşi, dünyanın en zeki insanı denildiğinde Einstein’ın akla geldiğini, onun bile deneylerinde birçok defa hata yaptığını belirtti. Einstein’ın “Hata yapmayan insan yoktur, kişinin insanlıktaki derecesi, hatalarını kabul edip düzeltmek için gösterdiği gayret ve titizlikle ölçülmelidir.

Hatayı açıkça görmek insanı harekete geçirir, insan ancak düştüğünü fark ederse ayağa kalkar” sözünü anımsatarak, hatanın en büyüğünün hatalı olduğunu bilip de onu düzeltmenin çaresine başvurmamak olduğunu kaydetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.