Borç kapamanın en etkili yolları

Hemen hemen hepimiz borç yapmışızdır. Fakat bu borçların hayatımızı etkileyecek şekilde olması bizi zora sokabilir ve işler bir anda çıkmaz bir hal alabilir. Peki, işleri yeniden yoluna koymak ve tüm borçları kapamak için neler yapmak gerekiyor? İşte borç kapamanın en etkili yolları:

0
2687

Her ne şekilde olursa olsun artık adınız borçlular listesinde yer alıyorsa ve bankalardan kredi alamayacak duruma gelmişseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Geldiğiniz durumu analiz edin!

Adınız bankaların kara listesindeyse bu duruma nasıl geldiğinizi analiz etmelisiniz. Elinize bir kağıt kalem alıp: “Ben bu duruma nasıl geldim, nerelerde hata yaptım ve bundan sonra ne yapmalıyım” sorularına yanıt vermelisiniz. Bir nevi durum analiz yaparak kendinize doğru bir strateji belirlemelisiniz.

“Kredi kartını” hayatınızdan çıkarın

Kredi kartı hayatı kolaylaştırdığı kadar doğru kullanılmadığı takdirde bir o kadar da zorlaştırıyor. Her geçen gün bir kişi daha kredi kartlı borçluları arasına giriyor. Bundan kurtulmanın yolu da tabii ki kredi kartı kullanmamak olmalı! Siz de kredi kartını hayatınızdan çıkararak, nakit para ile ödeme yapmayı denemelisiniz. Böylelikle elinizde var olan para ile harcama yaparken bir kez daha düşüneceksiniz.

Borç kapama tablosu oluşturun!

Borç kapamanın en etkili yollarından biri de borç kapama planı oluşturmaktır. Bu planı yapmak istiyorsanız ilk olarak bir excel tablosu oluşturmalısınız. Toplam borcunuzu bu tabloya geçirmeli ardından da borçların yanına ödeme tarihlerini yazmalısınız. Bunu yaparken kendinize bir hedef koymalı ve düşük tutarlı miktarlardan başlayarak en yüksek tutara kadar borçlarınızın hepsini ödeyeceğinize inanmalı ve bir an önce harekete geçmelisiniz.

Son ödeme tarihlerini unutmayın!

Borç kapama planına uygun hareket edebilmek adına kendinize hatırlatmalarda bulunmalısınız. Örneğin; cep telefonunuza son ödeme tarihlerini not etmeli ve ödemeden önce alarm kurmalısınız. Böylece son ödeme tarihlerini es geçmeden borçlarınızı kısa sürede bitirebilirsiniz.

Tasarruf edin!

Borçlarınızı ödemek için paraya ihtiyacınız var öyle değil mi? Para biriktirmenin en etkili yolu; tasarruf etmektir. Tasarruf ederek gereksiz harcamalardan kurtulabilir ve borçlarınızı kapatabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.