Bütçenizi doğru yönetmenin 6 kolay yolu

Yıllardır bütçenizi yönetmekte zorluk çekiyor ve bir türlü para biriktiremiyor musunuz? Şimdi paylaşacağımız yöntemlerle bütçenizi doğru yöneterek paranızı biriktirebilirsiniz. İşte bütçenizi doğru yönetmenin 6 kolay yolu:

0
4732

1. Kredi kartını hayatınızdan çıkarın

Bütçenizi doğru yönetmek istiyorsanız kredi kartını hayatınızdan çıkarmalısınız. Çünkü kredi kartı elinizde var olmayan bir parayla harcama yapmanıza olanak tanır. Bu harcamaları da çoğu insan abartarak kredi kartçı borçluları arasında yer alır. Ülkemizde de bunun pek çok örneğini görmekteyiz. Dolayısıyla kredi kartı kullanmayarak bütçenize göre hareket edebilir ve sizi sıkıntıya sokan harcamalara son verebilirsiniz.

2. İhtiyacınız olan şeyleri satın alın!

Gereksiz harcamalardan kaçınarak ihtiyacınız olan şeyleri satın alıp, bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Ünlü yatırımcı Warren Buffett, tam bu nokta da sizi uyarıyor! Buffett’ın uyarısı ise şöyle: Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız. Bu uyarıyı dikkate almanız sizin lehinize olacaktır!

3. Birikim yapın!

Her ay elinize geçen düzenli gelirinizin bir kısmını birikim için kenara atmalı ve paranızın geri kalan kısmıyla da geçinmeye çalışmalısınız. Bu yöntemle bütçenizi doğru yöneterek geleceğinize birikim yoluyla yatırım yapabilirsiniz.

4. Harcamalarınızı yazın

Bütçenizi doğru yönetmenin en etkili yollarından biri de; harcamaların not edilmesidir. Eğer bir not defteriniz yoksa hemen satın almalısınız. Ardından gün içerisinde satın aldığınız her şeyi not defterinize yazmalısınız. Böylece gereksiz harcamalardan kurtularak bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

5. İndirimleri takip edin!

İndirimleri takip ederek çok düşük miktarlara ihtiyacınız olan şeyleri satın alabilirsiniz. Böylelikle indirimler sayesinde bütçenizi çok zorlamadan uygun fiyatlara ihtiyaçlarınızı tamamlama imkanı bulursunuz. Tabii burada dikkat edilecek nokta da; sadece indirimde diye alışverişi abartmamak olmalıdır. Eğer alışverişi abartarak bütçenizi zorlarsanız indirimin hiçbir anlamı kalmaz!

6. Gelirinizden fazla harcama yapmayın

3 bin TL maaş aldığınızı farz edelim. Aylık gideriniz 3 bin TL yerine 4 bin TL ise bu sizi bir borçlu adayı yapabilir. Bütçenizi doğru yönetmek istiyorsanız ayağınızı yorganınıza göre uzatmalı, geliriniz ve gideriniz arasında her zaman doğru bir orantı olmasına dikkat etmelisiniz!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.