Borcu olan bu habere sevinecek

0
2774

Vatandaşın belediyelere olan emlak vergisi, su ve çevre vergisi borçları da faizleri silinip ana para yapılandırılarak 36 ayda ödenebilecek

Türkiye'de yaklaşık 20 milyon insanı ilgilendiren vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarını kapsayan af yasası genişliyor. Tasarının ilk halinde kesinleşmiş vergi borçları, trafik cezaları ve idari para cezaları ile SGK'ya olan Bağ- Kur, SSK, Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları yapılandırılıyordu. Daha sonra eklenen maddeler ile vatandaşın belediyelere olan borçları da yapılandırma kapsamına alındı.

18 TAKSİT YAPILACAK

TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren torba kanun tasarısının borçlarla ilgili bölümünde 30 Nisan 2014 itibariyle kesinleşmiş vergi ve prim borçları ile bazı idari cezaların yapılandırılması yer alıyordu. Daha sonra verilen önergelerle torba tasarıdaki maddeler 150'ye kadar ulaştı. Bunlar içinde en önemlilerinden birisi de belediyelere olan borçların kapsama alınması oldu. Bu kapsamda emlak vergileri ile çevre temizlik vergisi ve su borçları da yapılandırılacak, faizleri silinip 36 ayda ödenecek. Tasarıya göre; 2014'ün birinci taksiti de dahil olmak üzere emlak vergisi borçlarını ödemeyenlere, peşin veya 36 ay içinde 18 taksitle ödeme imkanı getirildi. Gecikme ceza ve faizleri silinecek, enflasyon oranında güncellenen ana para üzerinden ödeme yapılacak. Çevre ve temizlik vergileri ile su borçları da aynı yöntemle yeniden yapılandırılarak ödenebilecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.