Stiglitz’in şaşırtan rahatsızlığı

0
2813

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Wall Street’in geldiği seviyenin kendisini rahatsız ettiğini, ABD ekonomisinin borsaların yükseliş hızıyla paralel iyileşme göstermediğini söyledi. Stiglitz, “Borsaların yükselişinin tek nedeni faizlerin düşük, ücretlerin düşük olması ve gelişen ülkelerin hadi Avrupa’yı bırakın, ABD’den de bile daha hızlı büyümesi” dedi. Nobelli ekonomist, hisseleri ABD borsalarında işlem gören şirketlerin kârlarının büyük kısmını gelişen ülkelerdeki faaliyetlerinden elde ettiğini de sözlerine ekledi.

ZAYIF BÜYÜMEYE İŞARET EDİYOR

Columbia Üniversitesi profesörü Stiglitz, “Borsalardaki yükseliş, reel ekonomide güçlü bir iyileşme yaşadığımızdan çok, zayıf bir ekonomiye işaret ediyor” şeklinde devam etti. Stiglitz, “Unutmayalım, iş gücüne katılım kriz öncesi döneme kıyasla oldukça düşük seviyede. Reel sektörde ücretler uzun süredir düşük. Zayıf ekonominin bir sürü işaretini görüyoruz” dedi. Nobelli ekonomist, ABD’de ekonomik iyileşmenin zayıf kalmasında artan gelir eşitsizliğinin de payının olduğunu söyledi.

FED YAPMASI GEREKENİ YAPIYOR

Stiglitz, Fed’in faizi hızlı bir şekilde artırmayarak yapması gerekeni yaptığına inandığını söyledi.

REKORLA KAPANDI

Cuma günü Bağımsızlık Günü kutlamaları nedeniyle kapalı olan Wall Street’te Dow Jones Sanayi Endeksi Perşembe gününü 17 bin puana ulaşarak rekorla kapattı. ABD'nin diğer gösterge endeksleri de rekor seviyelerden işlem görüyor. Borsadaki yükseliş ABD’nin Haziran ayında beklentilerin üzerinde istihdam üretmesinden kaynaklandı. Haziran ayında tarımdışı istihdam 288 bin kişi artarak beklentileri aştı. ABD’nin işsizlik oranı yüzde 6,1’e geriledi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.