Borsa 2016’da ne olur?

0
473

Senem TÜRKANOĞLU/Anapara.com

Piyasalar 2015 yılında jeopolitik risklerin, siyasi belirsizliğin ve iki genel seçimin olduğu stresli bir yıl geçirdi. AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesiyle de bir nebze de olsa rahatladı. Son çeyrekte ise Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası borsa yılın en düşük seviyesi olan 69.300 seviyesine kadar geriledi.

DOLAR 2016'DA NE OLUR? TIKLAYIN

2015 yılına yaklaşık 86 bin puandan başlayan borsa yıl içinde en yüksek 91.805 puanı gördü. Fed’in faiz artırımı politikaları ile gelişmekte olan ülke borsalarında yaşanan değer kaybı FED’in  25 baz puanlık faiz artışı ile hızlandı. Tepki alımları ile 72.700 seviyelerinden seneyi kapatmaya hazırlanan Borsa istanbul'da gözler 2016  yılı performansına çevrildi. Biz de bu konuyu GCM Menkul Değerler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan’a sorduk. İşte Turan’ın 2016 borsa değerlendirmesi…

Erdoğan Turan’ın konuyla ilgili açıklamaları ise şöyle;

Borsa İstanbul 2015 yılını yaklaşık yüzde 15’lik kayıpla kapatıyor. Borsa İstanbul için 2016 yılına dair güçlü bir yükseliş trendinden bahsetmek şu an için zor görünüyor.

Değerlemeler açısından borsamız ucuz-cazip görünebilir fakat bu ucuzluğun altındaki sebeplerin 2016 yılında devam edip etmeyeceğini hesaplamak gerek.

Yurt içi riskler açısından düşen şirket karlılıkları, jeopolitik riskler fiyatları 2016 yılında da baskılayabilir. Jeopolitik riskler ve bu risklerin ticari faaliyetlere etkisi ne tarafa doğru yönelecek izleyeceğiz. Eğer jeopolitik risklerde azalma olursa bu durum fiyatlara pozitif yansır. Tersi olur ve bu risklerde artış izlenirse piyasa üzerinde baskı devam edebilir.

Fed ve faiz artırım süreci gelişen ülkeler için tam bir rahatlama imkanı vermiyor. Sermaye akımlarının yönü gelişmiş piyasalara doğru olursa Borsa İstanbul da bu durumdan negatif etkilenebilir.

AB sürecinde ilerleme TL varlıklar için olumlu bir çıpa fakat bu sürecin ne şekilde ilerlediği önemli.İç dış riskler ve fırsatlar mevcut verilerle incelendiğinde 2016 yılı için Borsa İstanbul’da güçlü bir yükseliş trendinden ziyade dalgalı bir seyrin yaşanma ihtimalini yüksek görüyoruz. Kötü geçen 2015 yılının kötü baz etkisi 2016 yılı için toparlanma ihtimali barındırabilir ama bu toparlanmanın bir trend halini alması için üst üste gelecek iyi haberlere ihtiyaç olacak” dedi.

İŞTE GRAFİKLERLE 2015

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.