Borsa güne nasıl başladı?

0
535

Cuma günü Yellen'ın konuşmasında varlık satın alım programını dile getirmesi  ile BİST-100 işlem gününün son saatinde gelen güçlü alımla günü pozitif tamamlamayı başardı. Endeks günü yüzde 0.43 artışla 77.119 seviyesinde günü kapattı. Yeni haftaya endeks yüzde 0.48 düşüşle 76.746 seviyesinden başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'dan gelen açıklamalarda terör örgütlerinin ortadan kaldırılacağı belirtildi. Ekonomi Bakanı Zeybekçi ise konuşmasında ekonominin güçlü olduğunu 26 ülke ile ekonomik olarak iletişim kurulduğunu söyledi. Rusya'yla ilişkilerin düzenlemesinin ardından hafta sonu Rus hükümeti, Türkiye ile charter uçuşlarına yönelik yasağı kaldırdı. Kurlarda volatilite yapılan açıklamalarla yükselirken doların küresel bazda değer kazanmasının ardından Dolar/TL'de sert yükseliş görüldü. Dolar/TL tarafında 2.93-2.97 bandı arasında gelişmeleri fiyatlayan kur, haftanın son işlem gününde 2.9550 seviyesine yakın kapanış gösterdi. Euro/TL ise parite etkisi nedeniyle değer kaybetti.

Yarın "Zafer Bayramı" nedeniyle piyasaların tatil olduğu yurtiçi piyasalarda bu hafta Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayı dış ticaret istatistikleri ve turist girişlerinin yanı sıra Perşembe günü açıklanacak imalat PMI verisi takip edilecek.

Bugünün ekonomik gündeminde,  yurtiçinde ekonomi güveni açıklanacak. Euro Bölgesi'nde veri akışı sakin olacak. ABD tarafında ise çekirdek kişisel tüketim harcamaları, kişisel gelir, kişisel gelir ve Dallas Fed imalat endeksi takip edilecek.  Asya seansında ise pazartesiyi salıya bağlayan gece Japonya'da işsizlik oranı, hane halkı harcamaları, perakende satışlar verileri izlenecek.

KÜRESEL BORSALAR

ABD'de tarafında haftanın son işlem gününe beklendiği gibi Başkan Yellen'ın konuşması damga vurdu. Yellen konuşmalarında hem güvercin hem şahin söylemeleri bir arada kullanması volatiliteyi arttırdı. Yellen 2016 yılında faiz artırımını işaret etti. Büyümenin, işgücü piyasasındaki için toparlanma için yeterli alan yarattığını söyleyen Yellen, ekonomik durumun belirsizliğini koruduğu ortamda hanehalkı harcamalarında görülen güçlü artışın ekonomiyi desteklemeye devam ettiğini vurguladı. Enflasyonun önümüzdeki 2 yılda yüzde 2'nin de üstüne çıkacağını belirtirken Fed'in hedeflerini değiştirmediğini söyledi. Yellen ayrıca dış talep ve dolardaki değerlenmenin 2014 yılı ortasından beri ihracatı kısıtladığını ifade ederken önümüzdeki yıllarda resesyona girilmesi veya kriz görülmesi ihtimallerinde varlık satın alım programı yapabileceğini söylemesi piyasalardaki volatiliteyi arttırdı. Fed faiz artırım beklentileri sırasıyla Eylül'de yüzde 42'ye, Kasım'da yüzde47'ye, Aralık'ta yüzde 64,7'ye yükselmiş durumda.

Euro Bölgesi'nde haftanın son işlem günüde GFK tüketici güveni ve İspanya'da perakende satışlar beklentilerin üzerinde artış göstererek bölge ekonomisi adına olumlu işaret verdi.  Bu hafta gözler Çarşamba günü Euro Bölgesi'nden gelecek TÜFE verilerinde olacak.  İngiltere'de ise Cuma günü gelen açıklamalarda 2016 yılı 2 . çeyreğinde büyüme beklentiler paralelinde yüzde 0,6 gerçekleşti.
Japonya'da Topix Endeksi, merkez bankası başkanı Haruhiko Kuroda'nın ihtiyaç duyulduğunda para politikasının gevşetileceğini bir kez daha vurgulamasının ardından bir ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.