Borsa günü kritik seviyede tamamladı

0
2538

BIST 100 endeksi, dünkü kapanışa göre yüzde 0,93 değer kaybetti, toplam işlem hacmi 3,9 milyar lira olarak gerçekleşti.

DOLAR REKOR TAZELEDİ! TIKLAYIN

Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 2,05, holding endeksi yüzde 1,01 düşüş kaydederken, günün en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 1,73 ile "turizm" oldu. Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, 86.426,40 puana kadar çıksa da ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam ve haftalık kazançlar verisinin beklentilerden fazla artış kaydetmesi ile düşüşe geçerek haftayı 85.000 puanın hemen altında, 84 bin 987 puandan tamamladı.

HİSSE FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ABD'de tarım dışı istihdam ocak ayında 257 bin artarken, işsizlik yüzde 5,7 oldu. Önceki istihdam verilerinin yukarı yönlü revize edilmesi ve haftalık kazançların beklentilerin üzerinde yükselmesinin de desteği ile küresel piyasalarda dolara olan talepte hızlı bir artış görüldü. Dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanırken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri de yüzde 1,80'den yüzde 1,92'ye kadar çıktı.

Dolar/TL, verilerin ardından 2,47 aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,4733'ü gördü.

Analistler, orta vadeli teknik görünüm açısından kritik olan 85.000 puanın hemen altında kapanan endeksin, bu seviyenin üzerine çıkamaması durumunda satış baskılarının kademeli olarak devam edebileceğini ve 83.700 seviyesinin gündeme geleceğini tahmin ediyor. Gelecek hafta yurtiçinde sanayi üretimi ve cari açık verisi ile Hazine'nin düzenleyeceği ihalelerin takip edileceğini dile getiren analistler, yurtdışında ise Yunanistan ve Ukrayna ile ilgili gelişmeler ile Avro Bölgesi büyüme verilerinin izleneceğini ifade ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.