Borsa günü nasıl kapadı? 08.11.2016

BİST-100 endeksi günü yüzde 0.91 yükselişle 76.367 seviyesinden tamamladı

0
1196

Hafif düşüşle başlayan endeks sanayi üretimi verisinin beklenenin aksine azalması ile gerileyerek en düşük 75.193 seviyesini test etti. Ardından gelen alımlar ile 76 bin seviyesini aşan BİST-100 endeksi günü yüzde 0.91 yükselişle 76.367 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksinin daha düşük seyirle yüzde 0.50 yükselişle tamamladığı günde işlem hacmi 4.2 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

Ekonomik verilerden çok siyasi açıklamaların ön planda olduğu haftanın ilk gününde olumlu başlayan BİST-100 endeksi yüzde 2’yi aşan yükselişle 75.899 seviyesine kadar yükseltmesinin ardından günü yüzde 1.91 yükselişle 75.681 seviyesinden tamamladı. Endeks yeni güne ise yüzde 0.05 düşüşle 75.646 seviyesinden yatay seyirle başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 3.8 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.1 düşüş gösterdi. Beklenti aylık yüzde 1.4, yıllık yüzde 2.6 artıştı. Ağustos’ta yüzde 9.4 olan aylık sanayi üretimi artışı ise yüzde 8.8’e revize edildi.

Tüm dünyanın merak ettiği Trump mı yoksa Clinton mı ABD’nin 45. Başkanı olacak sorusunun cevap bulacağı seçim Türkiye saati ile Çarşamba gününün ilk saatlerinde sonuçlanacak. Seçmen sayısının az olduğu yerleşim yerlerinde kapanan sandıklarda Clinton’ın ön plana çıktığı görülüyor. ABD’de başkanlık seçimlerinde yaklaşık 150 milyon seçmenin bugün oy kullanması bekleniyor.

Piyasaların Trump’tan çok Clinton’ı benimsemesinin nedeni, Trump’ın radikal politik adımlar atma isteği…Trump, göreve gelmesi durumunda FED başkanı Janet Yellen’i görevden alacağını dile getiriyor. FED’i Obama yönetiminin faydası adına faizleri düşük tutmakla suçluyor. Clinton ise özel bankacılık çalışanlarının FED’in yönetiminde yer almaması gerektiğini savunuyor. Trump, Meksika sınırına göçü engellemek adına duvar örmeyi ve yasa dışı göçmenleri sınır dışı etmek istiyor. Ayrıca Müslümanların ülkeye girmesinin engellenmesi gerektiğini dile getiriyor. Clinton ise tam tersi bir şekilde yasa dışı göçmenlere vatandaşlık vereceklerini belirtiyor. Trump, Çin ve Meksika’dan gelecek olan mallara yüksek gümrük vergisi uygulamayı uygun buluyor. Ayrıca Meksika ve Kanada gibi ülkeler ile yapılan ticaret anlaşmalarına da karşı tavır sergiliyor. Trump, İran ile ABD arasında imzalanan nükleer anlaşmanın gözden geçirileceğini söylüyor Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakın bir duruş sergiliyor. Clinton ise Rusya’ya karşı daha mesafeli bir tutum sergiliyor.

Dolar/TL kurunda yeni rekor seviyeler görülmeye bugün de devam ettik. Sabah saatlerinde yurt içinde açıklanan sanayi üretimi verisinin yüzde 3.1 azalması Türk Lirası adına olumsuz gelişme olarak öne çıktı. Ayrıca siyasi belirsizlikler ve jeopolitik risklerin yüksek olması kurdaki yükselişi desteklemeye devam ediyor. Ancak ABD başkanlık seçimleri sonuçları kur üzerinde etkili olacak.

Borsayı öğrenmenin en kolay yöntemleri için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.