Borsa günü nasıl kapadı? 11.10.2016

BİST-100 endeksi günü yüzde 0.25 düşüşle 77.643 puandan tamamladı

0
1255

Haftanın ikinci gününe hafif negatif başlayan BİST-100 endeksi 77.889 seviyesini gördükten sonra dolar/TL’nin 3.08 seviyesi üzerinde güçlü duruşu ile düşüşünü 77.280 puana kadar genişletti. Dar aralıkta hareket eden endeks günü yüzde 0.25 kayıpla 77.643 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0.59 düşerken işlem hacmi 4 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

BİST-100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 77.683 ve 78.506 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0.18 değer kaybederek 77.835 seviyesinden kapattı. Endeks yeni güne yüzde 0.08 düşüşle 77.773 seviyesinden başladı.
Chicago Fed Başkanı Evans Eylül ayı istihdam raporuyla ilgili bazı yorumlarda bulundu.

İstihdam piyasasındaki büyümenin yavaşladığını ancak rakamların ideale oldukça yakın olduğunu ifade eden Evans yılın ikinci yarısında iyi bir büyüme rakamı beklediklerini ifade etti. Evans Aralık ayında görüş birliği sağlanması halinde faiz artırımının uygun olacağını ancak çekirdek enflasyonda yukarı yönlü bir hareket görülene kadar faizlerin düşük kalması gerektiğini söyledi. Chicago Fed Başkanı Evans’ın son istihdam raporunu olumlu bulması ve Aralık ayında faiz artırımı sinyalleri vermesiyle dolar endeksi tırmandı.

Moody’s’in not indiriminden beri dolara karşı gelişen ülke paralarına kıyasla en fazla değer kaybeden Türk Lirası, yeni günde de düşüşünü sürdürdü. 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin notunu düşürmesinin ardından, dolar 20 Temmuz’da 3.0960 ile zirveyi test etmişti. Dolar/TL bugün bu seviyeye oldukça yakın 3.0888 seviyesine kadar yükseldi. Uzmanlara göre kurda rahatlama olsa dahi 3’ün altına inmesini beklenmiyor.

Türkiye açısından en önemli haber Türkiye ve Rusya’nın Türk Akımı anlaşmasını imzalaması oldu. Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam 31.5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye’ye uzanacak ve Türkiye’nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanıyor.

Bu ay içerisinde Musul’a düzenlenecek operasyon ilişkin yapılan açıklamalar sebebiyle Irak-Türkiye arasındaki ilişkiler iyice gerildi. Irak Başbakanı İbadi’nin ‘işgalci Türk askeri Başika’dan çekilsin’ açıklaması üzerine Başbakan Binali Yıldırım’ın ardından Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan da sert açıklamalarda bulundu.

9. Avrasya İslam Şurası’nda açıklamalarda bulunun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye’ye düzenlenecek operasyonlar için Türkiye’nin kimseden izin almaya ihtiyacı olmadığını, nasıl Cerablus ve Rayi operasyonlarını düzenlediysek Musul’a yapılacak operasyona da katılacağımızı söyledi. Başika üssünü kurulurken Irak yönetiminin de bu yönde talebi olduğunu hatırlatan Erdoğan, ‘şimdi Başika’dan çekilin diyor. Türkiye’nin ordusu sizden talimat almaz’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Sosyalist Partisinden François Hollandebugün Strasbourg Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine (AKPM) hitap etti. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ‘ Türkiye’de savaştan kaçan göçmenlere kapısını açan ülkelerden. Türkiye ortak değerlerimize uymalı. 15 Temmuz tarihinde darbe yaşayan Türkiye zor durumda kaldı. Türkiye ile diyalog sürmeli. Göçmen politikasında Türkiye çözümün bir tarafı,dedi.
İstanbul’daki toplantıda birbiri ardına gelen açıklamalarla beraber petrol fiyatlarındaki oynaklık arttı. Brent gün içinde 1 yılın zirvesi olan 54 dolara, NYMEX ise 51 dolara yaklaştı. Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzın kısılması konusunda işbirliğine hazır olmaları ve fiyatları yükseltmek konusunda kararlı bir görüntü çizmeleriyle beraber petrol fiyatları bugün hafif gevşeyerek 53 dolar seviyesinde dengelendi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.