Borsa günü nasıl kapadı? 14. 10.2016

BİST-100 endeksi günü yüzde 0.97 yükselişle 77.554 seviyesinden tamamladı

0
3269

Güne pozitif başlayan endeks en düşük 76.756 seviyesini test ettikten sonra yükseldi. Haftanın son işlem gününde gelen ABD verileri ve gevşeyen dolar/TL ile alımlarını artıran endeks haftayı yüzde 0.97 yükselişle 77.554 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksinin yüzde 1.52 yükseldiği günde işlem hacmi 3.1 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

Dün güne yatay başlangıç yapan BİST-100 endeksi,Dolar/TL’nin gün içinde yeni tarihi zirvesi olan 3.1132 seviyesini test etmesi ile bankacılık endeksi öncülüğünde yaşanan negatif seyir sonrasında günü yüzde 0.84 düşüşle 76.810 seviyesinden kapattı. Yeni güne ise yüzde 0.37 yükselişle başlayan endeks 77.091 seviyesinde…

ABD’de Eylül ayında üretici fiyatları beklentilerin üzerinde gelirken, perakende satışlar beklentilere paralel artış gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, perakende satışlar yüzde 0.6 arttı. Piyasaların beklentisi de yüzde 0.6 artış olacağı yönündeydi. Eylül ayı üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0.3 artış gösterirken yıllık bazda veride yüzde 0.7 artış yakalandı. 2014 yılından itibaren en büyük yükselişe işaret eden bu değişimin yanı sıra perakende satışlardaki iyimser görünüm dolara destek oldu. Aylık bazda yüzde 0.6’lık artış ile beklentileri karşılayan veri, enflasyon görünümünü destekler nitelikte.

Enflasyon endişelerinin dinmesine yardımcı olan verilerin ardından piyasaların gözü bugün 20:30’da açıklamalarda bulunması beklenen Fed Başkanı Yellen’da olacak. Ekonomi kongresinde söz alması beklenen Yellen’ın yıl içerisinde faiz artırımı beklentisini koruyup korumadığı piyasaların dikkatinde olacak. Eğer açıklamalarda Aralık ayına dair bir ipucu yakalarsak dolar endeksindeki yükseliş yoluna kaldığı yerden devam edebilir.

Bugün Boston Fed Başkanı Rosengren’in açıklamalarını dinledik. Rosengren Fed’in faiz artırımı konusunda çok beklemenin daha sonrasında çok hızlı artırmak anlamına gelebileceğini söyledi. Aralık ayının faiz artırımı için uygun olduğunu dile getiren Rosengren’in bu yıl FOMC toplantılarında oy hakkı bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Dünya Yatırım Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği’ni güncelleyerek tarım, kamu alımları, ihaleler ve imalat sektörü çerçevesinde yeni bir serbest ticaret anlaşması gerçekleştirmek istediğini belirtti. AB ile aradaki sorunların geride kaldığını belirten Şimşek, Türkiye’nin Batı ile olan ilişkilerinin güçlenmeye devam edeceğini söyledi.

Dolar/TL kurunda rekor seviyelerin test edilmesi sonrasında bugün 3.07 TL’ye doğru geri çekilme yaşandı. Yurt içinde Moody’s’in not indirimi, OHAL’in uzatılması, OVP’de büyüme verilerinin aşağı yönlü revize edilmesi, Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapacağı beklentilerinin etkisi ile güçsüzleşen TL, Binali Yıldırım’ın başkanlık sistemi ile ilgili teklifi Meclis’e sunacaklarını açıklaması sonrasında daha da zayıflamıştı. Dolar’ın küresel piyasalarda değer kazanmasının da büyük etkisi ile 3.1130’ları test eden kurda dün tarihinde görülmemiş zirveler yaşandı.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem yapmış olduğu açıklamalarda; kurda 3 seviyesi beklenilen ve stabilite kazanılması istenilen bir seviye olduğunu ve 3,10’un üzerinde kalıcılık gerektirecek bir sermaye çıkışı olmadığını söyledi. Ayrıca TCMB’nin faiz kararı alırken günün koşullarına göre değerlendirme yaptığını, faiz kararlarının otomatiğe bağlanmış olmadığının altını çizdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.