Borsa günü nasıl kapadı? 21.10.2016

0
1871

BİST-100 günü yüzde 0.52 düşüşle 78.843 seviyesinden kapattı
Haftanın son işlem günü yatay yukarı başlayan BİST-100 endeksi gün içinde 79.335 sınırına kadar yükselse de dar aralıkta düşük hacimle işlem gördü. Dolar/TL’nin 3.08 seviyelerini aşması ile satışlara maruz kalan endeks haftayı yüzde 0.52 düşüşle 78.843 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.47 düşerken, sanayi endeksi yüzde 0.79 düştü. İşlem hacmi ise 2.7 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

TCMB ve ECB toplantılarının ardından beklentilerin gerçekleşmesi ile bir miktar kar realizasyonu görülen endeks 79.300 direncini aşamayarak sıkışık seyrin ardından günü yüzde 0.05 artı puanla 79.252 seviyesinden yatay kapattı. Endeks yeni güne yüzde 0.07 yükselişle 79.310 seviyesinden yatay başladı.

Bu hafta ABD verileri, haftanın düğümünü çözen ECB ve TCMB kararları ile ECB Başkanı Draghi’nin yaptığı açıklamalar piyasaların takibindeydi. Haftaya açıklanacak 3.çeyrek büyümesinin ilk revizesi oldukça önemli olacak. Aralık ayı faiz artırımı ihtimalinin fiyatlandığı şu günlerde haftanın son işlem gününde gelecek bu veri ile birlikte, FED’in atacağı adımlarda geleceğe yönelik tüm beklentiler artık şekillenecektir. Draghi kısa vadede varlık alımlarını kesmek gibi bir niyetlerinin olmadığını piyasalara iletip gerekirse tahvil alım süresi ve miktarında düzenlemeye gidilebileceği söylemini yineledi.

TCMB Ekim ayı para politikası kurulu toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Marjinal fonlama oranını yüzde 8.25, politika faizini yüzde 7.50 ve borçlanma faizini de yüzde 7.25 seviyesinde sabit bıraktı. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırladığını ve para politikasında sadeleşme sürecindeki bir sonraki adımın yönü ve zamanlamasının verilere göre şekilleneceği belirtildi.

TCMB Para Politikası Kurulu kararları değerlendiren birçok yabancı kurum karara ilişkin oldukça karışık yorumlarda bulundu.Goldman Sachs, TL’deki son dönem gelişmelerin enflasyona olan etkisinin TCMB tarafından dikkate alındığını belirtirken, önceki döneme göre daha güvercin olan TCMB’nin faiz kararlarında ekonomik verileri ve döviz piyasası gelişmelerinin dikkate alacağını vurguladı.

Citi ise para politikası kararlarının verilere bağlı olacağı ibaresinin TCMB’nin ihtiyatlı bir konuma geçtiğinin işareti olduğunu, bir sonraki faiz adımının ise gecelik borç verme faizi yerine politika faizinde 25 baz puan faiz artırımı şeeklinde olabileceğini duyurdu. Citi, risk priminde iyileşme olmaması durumunda TCMB’nin yılın geri kalanında faiz indirimine gitmeyeceğini tahmin ediyor.

JP Morgan, faiz kararı öncesinde hükümet kanadından gelen açıklamaların piyasa beklentilerini kaydırdığını bu sebeple TCMB’nin kararının sürpriz olmadığını fakat karar metnindeki ihtiyatlı söylemin sürpriz olduğunu belirtti. Banka yetkilileri üst bantta son bir indirim ile sadeleşme sürecinin sona ereceğini ancak bu indirimin döviz piyasasındaki değişkenliğin azalmasının ardından gerçekleşeceğini savundu.
Fransız yatırım bankası Natixis, sadeleştirme sürecinin yakın zamanda son bulacağını, TCMB’nin kısa vadeli yüksek enflasyon riski nedeniyle para politikası duruşunda temkinli olması gerektiğini belirtti.

Dün Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutması ile birlikte geri çekilen dolar/TL kuru 3.05 -3.0550 bölgesinden destek bulup yeniden yukarı harekete başladı ve an itibari ile 3.0860 seviyesine yükseldi. Kısa vadede alınan karar TL için olumlu olsa da aşağı yönlü riskler devam ediyor.

Bu hafta Altın, piyasalarda belirsizliklerin olması nedeniyle güvenli liman olarak alıcı buldu ve 1274 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleştirdi. Bugün 1261-1268 aralığında yatay seyretti. Şu saatlerde ise yüzde 0.10 artışla 1266 dolar seviyesinde…
Petrol fiyatları haftanın son işlem gününü oldukça hareketli geçiriyor. Bugün Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, 2017 yılında günde ortalama 11 milyon varil olmak üzere 548 milyon ton petrol üretmeyi beklediklerini söyledi. Petrol üretiminin sınırlanmasına yönelik anlaşmanın gündemde olduğu bu süreçte, yapılan bu açıklama kafaları karıştırdı. Öte yandan Novak, global petrol üretiminin dondurulmasının hala gerekli olduğuna inandığını ve hafta sonu Suudi Arabistan Enerji Bakanı ile yapacağı görüşmede bazı öneriler masaya koyacağını ifade etti. Brent petrolü yüzde 0.43 kazançla 51.58 dolardan işlem görürken, ham petrol NYMEX’de yüzde 0.26 kayıpla 50.48 dolarda.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.