Çin hisseleri çakıldı!

0
1181

Çin hisse senetleri, devlet destekli fonlardan gelen alımlarda desteklendiği düşünülen gün sonu yükselişindeki kazançlarını geri vererek düştü. Emtia üreticileri, petrol fiyatlarının gerilemesiyle, düşüşe öncülük ederken metal fiyatları düşüş kaydetti.

BloombergHT'nin haberine göre, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.7 geriledi. Jiangxi Copper Co. iki ayın en sert düşüşünü gerçekleştirerek, madencilik şirketlerinin değer kaybetmesinde etkili oldu. Gösterge, Salı günü yüzde 3.3'lük kayıplarını silerek, PetroChina Co. ve Industrial & Commercial Bank of China Ltd. öncülüğünde, günü artıda kapatmıştı. Bu şirketler, endekste kapladıkları geniş alan nedeniyle devlet destekli alımların tercihi olarak görülüyor.

Konuyla doğrudan ilgisi bulunan iki kaynağa göre düzenleyici kurum, borsada işlem gören şirketlere, yatırım fonlarına ve aracı kurumlara, yıllık politika toplantısı sırasında piyasada istikrarı sağlama çağrısında bulundu. Devlet desteği, düşen ihracatın da yavaşlayan büyümeyi işaret etmesiyle artıyor. Karların azalacağına ve zayıflayan yuanın sermaye çıkışlarını artıracağına ilişkin endişeler, Şanghay Bileşik Endeksi'nin yüzde 20 kayıpla bu yılın en kötü performans gösteren endeksi yolmasında etkili oldu.

Hong Kong'da CLSA Ltd. kıdemli stratejisti Francis Cheung, “Piyasa çok kısa vadeli. Dış ticaret gibi yakın zamanda gelen veriler de olumsuz ve bu nedenle satış baskısı hakim. Hükümet Ulusal Halk Kongresi nedeniyle piyasayı destekliyor, yani sona kongre sona erdiği zaman geri çekilme görebiliriz” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, altı günlük yükselişini sonlandırarak, yerel saat ile 13:05'te 2,822.19 puan seviyesine geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.