Borsa günü nasıl kapadı? 25.10.2016

BİST-100 endeksi günü yüzde 0.62 düşüşle 79.433 seviyesinden kapattı

0
1337

Güne hafif düşüşle yatay başlayan endeks gelen alımlar ile yükselişini 80.290 seviyesine kadar yükseltti. Ancak İtalyan bankasından gelen açıklamalarla piyasalarda yaşanan endişelerin Türk bankalarında da satışa neden olması ile bankacılık endeksi önderliğinde endeks 80 bin seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayamadı. BİST-100 endeksi gelen satışlarla günü yüzde 0.62 düşüşle 79.433 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0.89 düşerken işlem hacmi 4 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

Haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü ataklarını genişleterek 80 bin seviyesini test eden endeks 79.205 ve 80.065 seviyeleri arasında işlem gördü ve  günü yüzde 1.38 yükselişle 79.933 seviyesinden yukarı yönlü kapattı. Endeks yeni günde yüzde 0.02 düşüşle 79.914 seviyesinden güne yatay başladı.

Küresel piyasalarda yine bankalardan gelen haberlerle endişeler artıyor. Avrupa Bankalarından Deutsche Bank’ın yarattığı endişelere bu kez bir İtalyan bankası da katıldı. İtalya’nın en büyük üçüncü bankası Monte dei Paschi di Siena, yılın 3. çeyreğinde zarar açıklaması ve 2.600 kişinin işten çıkarılacağını duyurmasının ardından hisselerinde sert dalgalanma görüldü. Yüzde 40 dalgalanmanın yaşandığı Monte dei Paschi’de yaşanan satışlar diğer banka hisse senetlerine de yansıdı. FTSE Italya Tüm hisseler bankacılık Endeksi yüzde 2 geriledi. UniCredit ve UBI Banca hisseleri yüzde 4.5 düştü. Banco Popolare hisseleri de Euro Stoxx Bankacılık Endeksi’nde en çok düşenler arasında yer aldı.Geçtiğimiz günlerde Deutche Bank 1000 kişinin işine son verileceğini ve işten çıkarmaların önümüzdeki dönemde de süreceğini dile getirmişti. Benzer şekilde BNP Paribas İtalya ağından 700 kişilik bir işten çıkarmaya gidebileceği piyasalara yansımıştı.

Dün ABD tarafından açıklanan imalat verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve açıklamalarda bulunan Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın 2017 sonuna kadar üç faiz artışının uygun olacağı söyleminde bulunması doların küresel anlamda güç kazanmasında etkili oldu. Dolar/TL tarafında ise KKO verisi ile birlikte gün içerisinde 3.09 seviyesine kadar yükselen kur gün boyu 3.07-3.09 seviyesi arasında dalgalı seyrini sürdürdü. An itibari ile 3.08 seviyelerinde…

Bugün TCMB’nin verilerine göre Ekim ayında Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 4.8 puan azalarak 101.7 seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca açıklanan rakam son bir yılın da en düşük seviyesini temsil ediyor. TCMB’den yapılan açıklamada, mevcut toplam sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmelerin endeksi azalış yönünde etkilediği açıklandı.

Ayrıca TCMB imalat sanayinde kapasite kullanım oranının Ekim ayında bir önceki aya göre 0.2 puan azalarak yüzde 76.4 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. Banka’dan yapılan açıklamada, mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, dayanıklı tüketim malları ve yatırım mallarında artış görülürken, dayanıksız tüketim malları, gıda ve içecekler ile ara mallarında azalış yaşandığı duyuruldu.

Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimalinin yüzde 71’lere kadar yükselmesi ve Fed Üyelerinden gelen şahin söylemler doların değer kazanmasına neden olurken, ons altın dolardaki yükselişe rağmen olumlu performansını koruyor. Avrupa bankalarındaki sorunlar ile artan endişeler altının yine güvenli liman niteliğini öne çıkarıyor.

Petrol fiyatları haftanın ikinci işlem gününde de satıcılı seyrediyor. Dün Irak Petrol Bakanı, Irak’ın olası bir üretim kesintisi anlaşmasından muaf tutulması gerektiğini savunmuştu. Libya, Nijerya ve İran’ın yanında Irak’ın da anlaşma konusunda imtiyaz istemesi, 30 Kasım’da yapılması planlanan anlaşmaya yönelik beklentileri zayıflattı. Ayrıca Nijerya’da hükümet petrol boru hatlarına saldırıda bulunan militan grup ile ateşkes yapmak için tekrar masaya oturacak. Ülkenin petrol bakanı üretimin günlük 1.9 milyon varile yaklaştığını, militanlar ile anlaşma sağlanması halinde üretimin günlük 2.4 milyon varile kadar yükselebileceğini açıkladı. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.