Borsa günü nasıl kapadı?

BİST-100 günü yüzde 0.77 düşüşle 77.076 seviyesinden kapattı

0
977

Alımlarla başlayan Borsa İstanbul 77.857 seviyesini test ettikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL açıklaması sonrasında 77 bin seviyesinin altına sarktı. Dolar/TL’nin 3.01 seviyesini test etmesinin ardından kayıplarını yüzde 1’e kadar genişleten endeks günü yüzde 0.77 düşüşle 77.076 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1.70 düşerken, sanayi endeksi yüzde 0.12 yükselişle kapandı. İşlem hacmi ise 3.8 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

BIST-100 Endeksi bankacılık sektörü önderliğinde yükselişini sürdürerek günü yüzde 0.67 yükselişle 77.678 seviyesinden kapattı. Endeks yeni güne ise yüzde 0.17 yükselişle 77.807 seviyesinden açılış yaptı.

Dün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı ve
kurulda OHAL için uzatılma tavsiyesinde bulunuldu. Bugün ise Beştepe’de Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, olağanüstü halin terör örgütleri ile mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandığını ifade ederken, MGK’dan çıkan tavsiyeyi işaret ederek OHAL için belki de 12 ayın da yetmeyebileceğini söyledi.

Moody’s’in kredi notu indirimi konusundaki sert eleştirilerine devam eden Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının cebine 3-5 kuruş koyarak istenilen notun alınabileceğini, kredi notundaki indirimlerin ise bir ‘üst aklın’ oyunu olabileceği konusundaki görüşünü tekrar belirtti. Cumhurbaşkanının OHAL süresi konusunda yaptığı açıklama sonrası TL varlıklarda düşüş görüldü.

3’ün üzerini gören dolar daha da yükselir mi?

Bugün ABD ekonomisinin 2. çeyrek nihai büyüme rakamları açıklandı. Açıklanan son rakama göre ABD ekonomisi yüzde 1.3’lük beklentinin üzerine yüzde 1.4 büyüme gösterdi. Diğer açıklanan rakamlara baktığımızda ise haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 254 bin kişi ile beklentilerin altında açıklanırken, Ağustos ayı mal ticaret dengesi bir önceki aya göre yüzde 0,6 düşüşle 58,4 milyar dolar oldu.

Öte yandan bugün Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artırımı yapılmadan önce daha fazla kanıt görülmesi gerekli olduğunu söyledi. Kansas City Fed Başkanı Esther George ise Fed’in artık faiz artırma zamanının yaklaştığını savundu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC), petrol üretiminin günlük 32,5 milyon varil seviyesinde sabitlenmesi konusunda anlaştığı bildirildi. Dün akşam saatlerinde toplantıda alınan kararlar hakkında bilgi veren Katar Enerji ve Sanayi Bakanı, aynı zamanda OPEC Dönem Başkanı Muhammed bin Salih es-Sade, üye ülkelerin daha önce günlük 33,24 milyon varil olan petrol üretiminin 32,5 milyon varil seviyesinde sabitlenmesi konusunda anlaştığını bildirdi. Karardan İran, Nijerya ve Libya özel durumlarından dolayı muaf tutulacak. Kararın açıklanmasının ardından petrol fiyatları da yükselişe geçti.

Gün içinde 3.01 seviyesini test eden dolar/TL akşam saatlerinde yüzde 0.56 kazançla 2.9964 seviyesinden işlem görürken. ons altın yüzde 0.16 düşüşle 1320 dolar seviyesinde… Brent petrol ise yüzde 0.57 kayıpla 48.55 dolardan işlem görüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.