Borsa İstanbul’da seçim coşkusu

0
2566

Geçtiğimiz haftayı 79.200 seviyesinden kapatan Borsa İstanbul, Ukrayna ve Ortadoğu'da azalan jeopolitik riskler, Moody's'in kredi notuna ilişkin açıklaması ve 12. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanmasının ardından azalan politik risklerin etkisiyle güne coşkulu başladı.

Endeks açılışta yüzde 1,55 yükselişle 80.427 puandan açıldı. Genel olarak tüm sektörlerde yüzde 1,5'a yaklın açılış rakamları görüldü.

Dolar kuru ise seçimin ardından güne düşüşle başladı. Dolar /TL bankalararası piyasada bu sabah itibarıyla en düşük 2,1351 seviyesini gördü.

Yurt içinde bu hafta Çarşamba günü dış ticaret endeksleri, Perşembe günü Haziran ayı cari işlemler dengesi, Cuma günü işsizlik oranı ve TCMB beklenti anketi açıklanacak. Haziran’da cari işlemler açığının 4,1 milyar $ olarak gerçekleşmesini, 12 aylık kümülatif açık rakamının ise 53 milyar $’dan 52 milyar $’a gerilemesi bekleniyor

Yurt dışında ise Salı günü Almanya ZEW ekonomik beklenti endeksi, Japonya sanayi üretimi, Çarşamba günü Euro Bölgesi sanayi üretimi, ABD perakende satışlar, Çin sanayi üretimi ve perakende satışlar, Perşembe günü Euro Bölgesi enflasyon ve 2. çeyrek büyüme, Cuma günü ABD sanayi üretimi bu hafta izlenecek veriler arasında yer alıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.