Borsa İstanbul’da yeni dönem!

0
508

Borsa İstanbul'da 22 yılı aşkın süredir hisse senedi piyasasında kullanılan emir işlem sistemi bugün BISTECH ile değiştirilerek yeni bir döneme giriliyor.

Borsa İstanbul'da yeni dönem!

Borsa İstanbul, 22 yılı aşkın süredir hisse senedi piyasasında kullanılan emir işlem sistemini, Nasdaq ile yapılan işbirliği neticesinde geliştirilen bir proje olan BISTECH ile değiştiriyor.

Borsada yeni emir işleme sistemi "BISTECH" neler getiriyor?

Borsa İstanbul'da 30 Kasım Pazartesi günü devreye alınacak yeni emir işleme sistemi olan BISTECH, ilk etapta hisse senedi piyasalarında, işlem sisteminde ve takas sisteminde devreye alınacak.

BISTECH  İle Borsa İstanbul’da Neler Değişecek?

• BISTECH yeni emir işlemi sistemi ile dünyanın her yerinden Borsa İstanbul’a erişim sağlanıyor
• Borsacılık alanında artık Türkiye Sermaye Piyasaları, dünya ile aynı dili konuşabilecek konuma geliyor
• Sınırlı sayıda emir iletimi yerine sınırsız emrin kuyruğa girerek işleneceği bir yapıya geçiliyor
• BISTECH ile tek platformda 4 piyasada işlem yapabilme yeteneği kazanılıyor
• Dünya standartlarında inşa edilen Borsa’daki yeni veri merkezi ile yerli ve yabancı üyelere eş yerleşim hizmetleri sunulmaya başlanıyor
•  Algoritmik işlem ve HFT gibi daha hızlı işlem yapılabilmesinin yanı sıra farklı mesafelerdeki üyelerin işlem sistemine benzer sürelerde erişebilmelerine olanak tanınıyor

BISTECH hızı

Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, yeni emir işleme sistemi BISTECH'le ilgili açıklamlarda bulundu. Dinç, BISTECH teknolojisiyle pazartesi günü 300 kilometre hızla giden bir uçaktan 3 bin kilometre hızla ile giden bir uçağa geçeceklerini ifade ederek, ilk gün ufak tefek bazı problemlerin yaşanabileceğini ancak tüm senaryolara hazırlıklı olduklarını belirtti. Tuncay Dinç, ayrıca bugün sistem devreye alındığında, şu andaki 1 milisaniyelik işlem hızının 10 katına çıkacağını dile getirdi. işlemi bitirme süresinin 100 mikrosaniyeye ineceğinin altını çizen Tuncay Dinç, önümüzdeki aylarda yapılacak çalışma ile bu sürenin 60 mikrosaniyeye ineceğini vurguladı.

Dinç:  "Dünyanın önde gelen borsalarıyla, yani Londra Borsası ile Alman Borsası ile Amerika'daki borsalarla rekabet edecek, onlarla aynı seviyeye erişmiş bir hızla işlem görecek duruma gelmiş olacağız" dedi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.