Borsa reel getiri şampiyonu oldu

0
2508

Aylık en yüksek reel getiri BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %7,32, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %6,09 oranlarıyla BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti.

Açıklamada şöyle denildi:

"Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %2,09, mevduat faizi %1,39 ve Amerikan Doları %0,06 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık, külçe altın %3,64 ve Euro %1,60 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise Devlet İç Borçlanma Senetleri %0,92 ve mevduat faizi %0,23 oranında reel getiri sağlarken, külçe altın %4,74, Euro %2,73 ve Amerikan Doları %1,09 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Amerikan Doları üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2,64, TÜFE ile indirgendiğinde ise %1,19 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,56, TÜFE ile indirgendiğinde ise %7,87 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %4,80, TÜFE ile indirgendiğinde ise %3,69 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %4,84, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,86 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri Amerikan Doları’nda gerçekleşti

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları  Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %1,90, TÜFE ile indirgendiğinde ise %1,16 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,02, TÜFE ile indirgendiğinde ise %6,70 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu."  

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.