Borsa ‘yine’ yükselişle başladı

0
2699

Borsa İstanbul'da pay piyasaları önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,18 değer kazanırken bankacılık endeksi yüzde 0,06, holding endeksi yüzde 0,25 yükseliş kaydetti. Açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi ise yüzde 1,20 ile sigorta oldu.

Analistler, BIST 100 endeksinin 81.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirterek, saat 10.00'da açıklanacak cari işlemler açığı verisi ile küresel piyasalarda doların seyrinin yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

AA Finans'ın eylül ayı cari işlemler açığı verisine ilişkin gerçekleştirdiği beklenti anketine göre, ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması 2,6 milyar dolar oldu. Ankete katılan ekonomistler arasında eylül ayı cari işlemler açığına ilişkin en yüksek beklenti 3,2 milyar dolar, en düşük beklenti ise 2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomistlerin eylül ayı cari açık beklentilerinin ortalamasına (2,6 milyar dolar) göre, ağustos ayında 48,9 milyar dolar olan yıllıklandırılmış cari işlemler açığının 48,7 milyar dolara gerileyeceği hesaplandı. Cari açık ağustos ayında 2,8 milyar dolar olmuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.