Borsada 79 bin puan takip edilecek

0
2761

BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününde 78.842 – 79.616 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 79.214 seviyesinde yüzde 0,70 değer kazancı ile tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,41 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 1,33 değer kazandı.

Geçtiğimiz hafta küresel piyasaların gündeminde Eylül toplantısına ilişkin Fed toplantı tutanakları yer aldı. Tutanaklara göre faiz artıramamasının sebebi küresel ekonomilerdeki yavaşlama ve aşağı yönlü riskler. Bununla birlikte birçok üye hala bu yıl faiz artışı olmasını bekliyor. Haftanın son işlem gününde tutanakların ardından küresel borsalarda pozitif seyir görüldü. Bugün ABD’de Fed üyelerinden Lockhart ve Evans’ın konuşmaları takip edilecek.

Yurtiçinde veri akışının sakin olduğu günde, Borsa İstanbul’da küresel borsalardaki pozitif seyir ve yurt içinde döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin etkisiyle yükseliş görüldü. Endeks cephesinde yükselişe destek olan bir diğer etmen ise, tahvil faizlerinde görülen gevşemenin bankacılık endeksine yansıması oldu.  2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 10,89 seviyesinde gerçekleşti. Hafta sonunda Ankara’da yaşanan terör saldırısının etkisiyle Türk lirasının haftaya değer kaybederek girdiğini görmekteyiz. Bu sebeple bugün Borsa İstanbul’da aşağı yönlü açılış gerçekleşebilir.

Teknik olarak endekste 79.000 seviyesi önem arz etmektedir. Endekste yükseliş denemelerinin devam edebilmesi için, 79.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Bu kapsamda 79.500 direnç seviyesi ön planda yer alabilir. Endekste gevşeme görülmesi durumunda ise 77.500 ve 75.000 destekleri izlenecek destek seviyeleridir.

ALB Forex

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.