Borsada 80 bin görülecek mi?

0
702

Senem Türkanoğlu / anapara.com

FED’in faiz artırımı beklentisi için 2016 söylemlerinin artması, dolarda yaşanan düşüş ve risk iştahının artması, iç siyasette bir nebze olsun tansiyonun düşmesi… Bunlar 70 binli seviyelerin konuşulduğu sırada bir anda endeksi 78 binlere taşıdı. Şimdi ise 80 binler konuşuluyor.

Peki 80 bin seviyesi BIST 100 Endeksinde görülebilir mi? Görülmesi için hangi şartların oluşması gerekir ve daha da önemlisi görülmesi durumunda bu seviye üzerinde endeks kalıcı olabilir mi? Bu soruların cevaplarını GCM  Menkul Kıymetler Araştırma  Direktörü Erdoğan Turan’a sorduk…

İşte Turan’ın bu konuyla ilgili beklentileri…

– BIST 100 için  80 bin seviyesi  sıkça  telaffuz edilmeye başlandı. Sizce, endekste  bu seviye ve üzerinin görülme  ihtimali nedir? 80  bin seviyesinin görülmesi için gerekli şartlar  nelerdir?

72.500 seviyesinden hızla 78.700 seviyesine yükseliş yaşandı. Dünya hisse senedi piyasalarında yaşanan yükselişlerin, içeride düşen tahvil faizi ve bu düşüşün bankacılık sektörü üzerine pozitif etkisinin bir araya gelmesiyle endekste 80 bin seviyesine yaklaşıldı. Borsa ve tahvil tarafındaki iyimserliğe sonradan eşlik eden kur piyasaya destek oldu. Fed’in faiz artırım beklentisinin en azından ekim ayı için çok çok zayıf kalmasının etkisi hissediliyor. Dış dünyada neler olduğu elbette önemli ama içeride asıl gündem seçim. 1 Kasım sonucu oluşacak siyasi tablo da satın alınıyor olabilir. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağına inanan yatırımcılar için 75 bin seviyesi altında endeks alım tarafında olmak için cazip olarak değerlendirilebilir. 80 bin seviyesi üzerinin görülmesi için ise seçim sonucu beklentilerinin ne şekilde ilerleyeceği ve gücü önemli olacak. Tek parti iktidarı veya görüşme süreci uzamayacak bir koalisyon ihtimali piyasayı canlı tutabilir.

– 80 bin seviyesinin görüldüğü varsayımı  altında, 80 bin kalıcı  olur  mu yoksa  borsa bu seviyeyi  kar realizasyonu olarak  kullanır mı?

80 bin seviyesi üzerinde kalıcı olup olmamak önce siyasetin seçim sonrası önümüze koyacağı tabloya bağlı olacak. Sonrasında Fed’in faiz artırımı konusunda izleyeceği yol, Çin’in unutulan ama göz ardı edilmemesi gereken geçmişe göre düşük büyüme modeli, jeopolitik risklerin ne şekilde ilerlediği takip edilecektir. Kar realizasyonu ise yatırımcıların beklentileri kapsamında her seviyede gelebilir. Önemli olan borsada bir yükseliş trendi var mı? Şu an yoksa bile ileride hangi koşullar bileşince olabilir sorularına yatırımcıların vereceği cevaplar olacak. 80 bin seviyesi üzerinde kalan bir borsa yükseliş trendi ihtimalini artırabilir. Ancak bu fikrin güçlenmesi için zamana ihtiyaç var.

– BIST 100 endeksinde 80 bin seviyesinin görülmesi durumunda dolar / TL  paritesininim hangi  noktalara kadar gerilemesini bekliyorsunuz?

Yurt içinde iyimserliğin korunması hatta artması ile 80 bin seviyesinin aşıldığı senaryoda Dolar/TL için 2.85 seviyesi uzak bir hedef olmayabilir. Siyasi belirsizliğin ortadan kalktığı ve aynı dönemde Fed’in faiz artırımına uzak olduğu, jeopolitik risklerin yükselmediği senaryoda kur için 2.85 seviyesi, tersi durumda seçim sonuçları ile siyasi belirsizliğin azalmayıp arttığı, Fed’in faiz artırımına uzak olmadığı, jeopolitik risklerin arttığı senaryoda 3.10 seviyesi üzeri ifade edilebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.