Borsada ‘gizemli yatırımcı’ bilmecesi

0
2865

Borsa İstanbul'da yabancı yatırımcıların sahip oldukları payların oranında dün görülen yüzde 1,56'lık artışta en önemli etkinin Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) paylarının iptal edilmesi olduğunu belirtildi.

Merkez Kayıt Kuruluşu (MKK) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, dün Borsa İstanbul'da yabancı yatırımcıların takas toplamındaki oranının 1 günde yüzde 1,56 yükselmesinde, kottan çıkan TEB paylarının iptal edilmesi etkili oldu.

Geçen hafta yüzde 63,9 seviyelerinde seyreden yabancı takas oranının, dün yüzde 1,56 yükselerek yüzde 64,9'a çıkması yatırımcı ve uzmanlarda şaşkınlığa neden oldu. Detayları açıklanmayan yabancı oranındaki artışın, yabancı yatırımcıların hisse senedi alışı nedeniyle gerçekleştiğini düşünen analistler ve yatırımcılar, alımın kim ya da hangi kurum tarafından yapıldığına ilişkin araştırma içine girmişti.

Yabancı takas oranı dünkü artışla yaklaşık 2 yılın en yüksek seviyesine çıktı. MKK yetkilileri TEB'in borsa kotundan çıkması nedeniyle paylarının iptal edildiğini belirterek, iptal edilen payların çoğunluğunun yerli yatırımcıya ait olması nedeniyle toplam takastaki yerli payının düştüğünü, bunun da yabancı payının oransal olarak artmasına neden olduğunu ifade ediyor.

TEB'in iptal edilen yerli paylarının yaklaşık 3,7 milyar liralık bir piyasa değerine sahip olduğunu aktaran yetkililer, yabancı oranındaki artışın en önemli kısmının bu iptalden kaynaklanmış olabileceğini dile getiriyor. Yabancı takas oranı dünkü hızlı artışın ardından bugün de yükselişini sürdürerek yüzde 65,13'e çıktı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 16 Nisan 2015 tarihli kararı ile TEB’in yaklaşık 4 milyon lira nominal değerli payların iptali ve borsa kotundan çıkma başvurusunu onaylamış ve banka paylarının Borsa İstanbul AŞ kotundan çıkarılıp işlem görmekten sürekli olarak men edilmesine karar vermişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.