Borsada yükselişe devam mı?

0
2611

ABD'de yarın sona erecek Fed'in para politikası toplantısı öncesinde küresel hisse piyasalarında temkinli bir seyir görülürken, geçen dört günde yüzde 5 prim yapan BIST-100'deyukarı yönlü hareketin sürebileceği ancak direnç seviyelerine yaklaşıldığı belirtiliyor.

Birinci çeyrek bilançolarını dün akşam açıklayan Halkbank ve Erdemir'in ardından bugün ise endeksin en yoğun işlem gören hissesi Garanti Bankası'nın bilanço açıklaması bekleniyor.

Garanti Yatırım tarafından yayımlanan değerlendirmede, "Güne başlarken TL'de gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel değer artışı görülüyor. Bu paralelde BIST-100 endeksinde sınırlı alıcılı açılış öngörüyoruz… 87,000-87,500 direnç aralığında yükselişin tempo kaybedebileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz" denildi.

ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) beklenen faiz artışlarının ötelenebileceğine ilişkin beklentilerin 29 Nisan akşamı açıklanacak karar metni ile daha da destekleneceği beklentisi ile dolar değer kaybederken dolar/TL de tarihi zirvelerden uzaklaştı. Cuma günü 2.7435 ile yeni tarihi zirveyi gören dolar/TL bu sabah 2.6805/2.6815 seviyesinde bulunuyor. Reuters anketine katılan uzmanlar Garanti Bankası'nın net kârının zayıf gelmesi beklenen ücret komisyon gelirleri ve artacağı öngörülen faaliyet giderlerinin etkisiyle, yüzde 4 daralarak 729 milyon lira olacağı tahmin ediyorlar.

Dün akşam bilançosunu açıklayan Halkbank ilk çeyrek sonunda net faiz gelirleri ile ücret komisyon gelirlerinin yanı sıra, ticari kârının desteği ile beklentilerin üzerinde 583.6 milyon lira net kâr etti. Erdemir'in ilk çeyrek net kârı, geçen yıl birinci çeyreğe göre yüzde 22 daralarak 337.45 milyon lira olurken beklentilerin hafif altında kaldı. Geçtiğimiz dönemde benzer gelişmekte olan ülke piyasalarının altında performans gösteren BIST-100 endeksi dün yüzde 1 yükselerek 86,401.85 puandan kapanırken, endeksin yönünü yukarı çevirdiği Çarşamba gününden bu yana yükseliş yüzde 5'i buldu.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları yatırımcıların yarın sona erecek Fed toplantısı öncesinde temkinli hareket etmelerine paralel yedi yılın zirvelerinden geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi erken saatlerde Ocak 2008'ten bu yana en yüksek düzeyi gördükten sonra gerileyerek yüzde 0.3 ekside seyrediyor. Avrupa'da ise kıtanın 50 büyük şirketini izleyen Euro STOXX 50 endeksi vadeli işlemleri yüzde 0.3, DAX endeksi vadeli işlemleri yüzde 0.4 ekside bulunuyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.